1992, spáchala Cosa Nostra bombový atentát na sicílskeho sudcu Giovanniho Falconeho, známeho svojimi zásluhami v boji proti mafii. Útok na diaľnici pri Capaci v blízkosti Palerma sa stal osudovým aj pre jeho manželku Francescu Morvillovú, ktorá svojim zraneniam podľahla v nemocnici, a trom jeho osobným strážcom. Sudca mal byť práve vymenovaný za najvyššieho talianskeho antimafiánskeho prokurátora.
Krátko po atentáte na Falconeho schválilo Taliansko balíček nových zákonov proti mafii, ktoré mafiánom garantovali zmiernenie trestov, v prípade, že sa sami udajú. Vďaka spolupráci s korunnými svedkami zaznamenali talianske úrady po Falconeho vražde nebývalé úspechy. Ako rozhodujúci úder mafii sa ukázalo byť v roku 1993 zatknutie čísla jeden sicílskej mafie - Salvatoreho Totu Riina, ktorého za Falconeho vraždu odsúdili na doživotie.
Talianske úrady celkovo odsúdili 29 mafiánskych bossov za účasť na sudcovej vražde. Šiesti z nich, ktorým sa vďaka kooperácii s justíciou znížili tresty na 15 rokov odňatia slobody, sú už na slobode, čo vyvolalo v krajine na Apeninskom polostrove masívne pobúrenie. O ďalšie prekvapenia sa pravidelne starajú média, podľa ktorých vedúci mafiánski bossovia už niekoľko mesiacov rokujú s justíciou o možnej kapitulácií. Po niekoľkých zatknutiach sa mafia dostala do hlbokej krízy.
Najprominentnejší krstní otcovia sú za mrežami a nová generácia nie je schopná úspešne pokračovať v boji proti štátu. Za pakt so štátom sa už vraj vyslovilo aj 40 rokov hľadané "numero uno" Cosy Nostry - Bernardo Provenzano.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.