Slovensko vyplynuli z Diplomu Rady Európy, udeleného Národnému parku Poloniny v roku 1999.
Toto prestížne ocenenie chráneným územiam v Európe prepožičiava Rada Európy v Štrasburgu vždy na 5 rokov. V prípade, že sa neplnia podmienky spojené s jeho získaním, môže diplom odobrať. Podmienkami pre jeho udelenie sú jedinečná prírodná hodnota a zachovalosť krajiny a príkladná starostlivosť o územie zo strany štátu. "Návrh na udelenie diplomu schvaľuje rezolúciou Výbor ministrov Rady Európy. Rezolúcia obsahuje podmienky udelenia diplomu, ktoré má štát v príslušnom území zabezpečovať. V prípade NP Poloniny ide o dvanásť podmienok. Ich plnenie je práve predmetom previerky", uviedol Ing. Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy NP Poloniny. Podľa neho odobratie diplomu by bolo pre Slovensko nielen veľkou hanbou, ale malo by aj veľmi negatívny dopad na susedné Poľsko. Európsky diplom získal NP Poloniny spolu s Bieščadským národným parkom a tak by oň prišlo aj Poľsko. Pritom Bieščadský národný park je známy ako jedno z najlepšie menežovaných chránených území v Európe. "Nech kontrola, ktorá je hanbou pre Slovensko dopadne akokoľvek, mala by byť veľkým poučením pre vrcholový manažment ministerstva životného prostredia, ktorý zodpovedá za chránené územia", uzavrel Ing. M. Buraľ.
Podnet na previerku, ktorej sa okrem experta EÚ zúčastňujú aj zástupcovia ministerstva životného prostredia, krajskej a okresnej štátnej správy, dalo Lesoochranárske združenie VLK. Túto jeho aktivitu podporilo 25 európskych ochranárskych organizácií a Rada Európy ich sťažnosť akceptovala. "Áno, vieme, že je to hanba, ale hanbiť by sa mal niekto iný. Predtým, než sme sa rozhodli obrátiť na Radu Európy snažili sme sa problém riešiť cez ministerstvo životného prostredia. To je tá inštitúcia, ktorá mala možnosť celú situáciu zmeniť. Neurobila však absolútne nič, dokonca neprejavila ani len dobrú vôľu problém riešiť", zdôvodňuje stanovisko ochranárov náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK Východné Karpaty Rastislav Mičaník.
Podľa neho štát neplní podmienky stanovené Rezolúciou Výboru ministrov Rady Európy v oblasti hospodárskeho využívania lesov v chránenom území, na úseku poľovníctva, nerozširuje chránené územie, ba naopak, kladie prekážky jeho rozšíreniu, o ktoré sa už dávnejšie usiluje VLK. Symbolickou poslednou kvapkou, ktorá nasmerovala lesoochranárov na Štrasburg, bola prekategorizácia lesov osobitného určenia na lesy hospodárske v oblasti vodárenskej nádrže Starina a sústavné oddiaľovanie vyhlásenia chráneného územia Udava.
Pokiaľ by kontrola z EÚ nedopadla pre Slovensko dobre, boli by sme prvou krajinou, ktorej by Rada Európy diplom odobrala. Za uplynulých 28 rokov ho prepožičala 61 územiam v 22 krajinách. Na Slovensku ho v roku 1999 získal NP Poloniny a NPR Dobročský prales.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.