MUDr. Petra Mišendu, koordinátora projektu "Prevencia HIV/AIDS v rovesníckom prostredí". V rámci neho si dvanásti aktivisti vymieňajú skúsenosti z posledných besied a pod odborným dozorom psychologičky Pedagogicko-psychologickej poradne pre stredné školy v Bratislave Mgr. Denisy Máderovej, odbornej pracovníčky Spišského osvetového strediska Bc. Milady Wembo a MUDr. Petra Mišendu si rozširujú základné vedomosti o prenose HIV a pohlavných chorôb.
"Výcvik je zameraný predovšetkým na osvojenie si psychosociálnych zručností a zlepšenie dynamiky skupiny. Preberáme partnerské vzťahy, sexualitu a celkové medziľudské vzťahy. Program sa skladá z interaktívnych hier, pričom vediem, organizujem, či len sprevádzam vzájomnú diskusiu medzi aktivistami," priblížila Spišskému denníku programovú náplň dvojdňového výcviku Mgr. Denisa Máderová.
Výskumy ukazujú, že už pätnásťroční a o rok starší študenti začínajú žiť sexuálnym životom, čo je zväčša príliš skoro kvôli nedospelosti citovej stránky ich osobnosti. K tomu sa pridružuje i promiskuita, ktorej následkom je zvýšené riziko prenosu HIV, či ostatných pohlavných chorôb. "Musíme a aj reagujeme na spomínaný súčasný trend. Na výcvikoch hovoríme o očkovaní, prevencii, vernosti. Zároveň upozorňujeme na rizikový styk s neznámym, anonymným partnerom, ktorý sa spája aj s alkoholom otupenou mysľou," uviedol MUDr. Peter Mišenda.
Pojem peer aktivista znamená "rovesník", ktorý pôsobí na vekovo príbuznú skupinu, teda študentov, v rámci prevencie drogových, či akýchkoľvek iných závislostí. "Tým, že sú vekovo príbuzní cieľovej skupine, skôr si získavajú ich dôveru. Nejde o profesionálov, ale mladých ľudí, ktorí sa stále učia. V skupine, kde pôsobia, vystupujú ako vodcovia. Odpovedajú na položené otázky, diskutujú o problémoch mladých ľudí, sú skrátka odborne vedení k tomu, aby zabezpečovali prevenciu svojich rovesníkov," priblížil prácu peer aktivistov koordinátor spomínaného projektu.
Výsledkami týchto každoročných stretnutí nie je len osveta medzi rovesníckou mládežou, ale ako sa vyjadrila i Mgr. Denisa Máderová, v konečnom efekte nezískajú peer aktivisti len nové vedomosti, ale aj určitý náhľad na seba samých. "Zásluhou toho vedia lepšie precítiť vnímanie druhých a skôr ich pochopia," dodala na záver psychologička Pedagogicko - psychologickej poradne pre stredné školy v Bratislave Mgr. Denisa Máderová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.