Nemenej skloňovanými pojmami bola aj oblasť ekonomická a v tejto súvislosti aj vzťah Vlády SR ku slovenskému agrosektoru.
Na tomto stretnutí sa už tradične stretávajú poprední odborníci zo slovenskej vedeckovýskumnej základne, odborníci z oblasti poľnohospodárskej prvovýroby a firmy, ktoré v tento deň prakticky prezentujú najnovšiu technológiu vhodnú pre horské a podhorské oblasti. Podujatie tohto druhu je spolu s Dňom poľa v Očovej jedinou akciou v rámci Slovenska.
Okrem hosťovského Poľnohospodárskeho družstva v Kluknave sa pod organizáciu celodenného podujatia podpísal Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Bratislava, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora Bratislava a Slovenská poľnohospodárska univerzita Nitra.
Horské a podhorské oblasti vlastnia v súvislosti s poľnohospodárstvom aj prívlastok komplikované výrobné podmienky. K tomuto negatívu sa pridružuje tiež macošský postoj súčasnej vlády k agrosektoru. Túto tému prezentoval aj predseda PD Kluknava a zároveň predseda PD a obchodných spoločností na Slovensku Ing. Václav Fabrici. "Vzhľadom nato, že súčasná vláda nebrala vážne upozornenia poľnohospodárov na nesprávnu dotačnú politiku, slovenský agrosektor sa so svojimi podmienkami na podnikanie vzdialil od európskej pätnástky. Podľa Európskej komisie sa to prejavilo v nedostatočnej pripravenosti nášho agrosektoru na podmienky Európskej únie."
Svoje tvrdenia podložil aj "hektárovou" matematikou. Kým v roku v roku 1998 sa štátna podpora niesla v znamení 234 dolárov na hektár poľnohospodárskej pôdy, za minulý rok to už bolo iba 103 dolárov. Pre porovnanie, najnižšia dotácia v krajinách Európskej únie bola v minulom roku v priemere 655 dolárov na hektár. "Dokonca pre rok 2002 vláda má naplánované ďalšie reštrikčné opatrenia. Z tých mála dotácií nám napríklad plánuje vziať 402 milióna korún na riešenie a likvidáciu choroby BSE. Ďalších 300 miliónov by zase malo ísť na pozemkové úpravy. Na realizáciu integrovaného administratívneho a kontrolného systému sa vláda rozhodla vyčleniť v rámci dotácií 200 miliónov korún. Všetky spomínané položky by však mali plynúť zo štátneho rozpočtu," vyjadril sa V. Fabrici.
Katastrofálnou nazval predseda Zväzu Poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností situáciu podľa scenára ktorej by Vláda SR mala značný diel ukrojiť so sumy vo výške jednej miliardy. Tieto peniaze dostali poľnohospodárske družstvá ako kompenzáciu za rok 2001, kedy sa dlhodobé suché počasie nepriaznivo podpísalo pod celkovú úrodu. "Zlá štátna politika voči agrosektoru znamená náväznosť na občanov. Z tohto dôvodu Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Slovenska vyhlásil v minulom mesiaci krízový stav na Slovensku v poľnohospodárstve. Vytvorili sme preto krízový štáb. Pridal sa k nám aj Zväz súkromne hospodáriacich roľníkov a tiež Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora Slovenska," tlmočil na včerajšom stretnutí v Kluknave rozhodnutie slovenských poľnohospodárov V. Fabrici.
Ako apel zdôraznil predseda kluknavského PD, že zanedbávanie poľnohospodárskej sféry zo strany štátu sa nesie predovšetkým v znamení znižovania zamestnanosti a neriešení otázky životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.