som zobral do ruky nôž. Priložil som mu ho k hlave a vyhrážal som sa, že mu vyrežem mozog. Potom prišla mama a tým sa to skončilo. Otec odišiel do obývačky a po chvíli som ho počul, ako sa háda s mamou, ktorá mu dohovárala, aby nevyberal z gauča pištoľ. Išiel som sa tam pozrieť, otec už mal zbraň v ruke a začal s ňou šaškovať. Vravel som mu, aby ju odložil a vtedy vystrelil smerom ku mne. Myslím si že nechtiac, pretože sa pri tom na mňa ani nepozeral… Otočil som sa, aby som zistil, kde strelil. Videl som, že trafil stenu blízko vypínača. Potom asi po piatich sekundách, vystrelil znovu a zasiahol ma do hrudníka," opísal okamihy, keď jeho život visel na vlásku, Štefan S.
Za jeho chrbtom sedel na lavici obžalovaných strelec. Pred senátom Krajského súdu v Košiciach sa František S. zodpovedal z pokusu trestného činu vraždy a nedovoleného ozbrojovania. Podľa obžaloby prokurátora došlo k streľbe v byte na Humenskej ulici v Košiciach 6. januára okolo 19. hod. Tam na mol opitý obžalovaný, ktorý mal podľa znalcov 2,96 až 3,30 promile alkoholu v krvi, postrelil v obývačke syna, s ktorým sa predtým pohádal. Vystrelil na neho dvakrát a to zo vzdialenosti okolo jedného metra až 120 cm. Taliansky poplašný revolver zn. Olympic 38, kalibru 9 mm, z ktorého strieľal, mal v nelegálnej držbe a upravil si ho na streľbu s jatočnými nábojkami v kombinácii s olovenou strelou. Obžalovaný zasiahol syna v poradí druhou strelou a to do hrudnej steny zboku. Spôsobil mu priestrel pravého prsného svalu, čo je z lekárskeho hľadiska ľahké zranenie. Syn sa z neho vystrábil v priebehu 20-tich dní. Avšak to, že neboli zasiahnuté životne dôležité orgány, bola viac-menej náhoda, resp. otázka šťastia, že sa syn otočil.
K ďalšej streľbe otca na syna nedošlo len vďaka ráznemu zásahu manželky obžalovaného. Pani Katarína, ktorá stála neďaleko syna, zo strachu o jeho život, doslova skočila na manžela a zohla ho tak, že sa zvalil na pohovku a pištoľ mu vypadla z ruky… Potom so zraneným synom, dcérou, ktorá bola v predsieni a dvojročnou vnučkou, ušli k susedom.
Z následnej prehliadky miesta činu, ktorú urobila polícia, sa ukázalo, že obžalovaný má v byte ešte ďalšie zbrane a strelivo. V obývacej izbe, presnejšie v gauči, objavili malý muničný sklad. Išlo o streľbyschopnú zbraň v tvare valca, upravenú na streľbu s revolverovými nábojmi a nábojkami so stredovým zápalom kalibru 9 mm, väčšie množstvo nábojníc a ručne odliatych olovených striel a nefunkčný poplašný osemnábojový revolver zn. Unis, model 638 M, kalibru 6 mm Flobert upravený na vystreľovanie olovených striel v kombinácii s nábojmi kalibru 6,3 mm.
"Je pravda, že som na syna dvakrát vystrelil, ale neurobil som to s tým, že ho zabijem. Bol som opitý, strieľal som na neho preto, že som ho chcel vystrašiť. Po konflikte, ktorý sme predtým mali, som sa zľakol, keď pristúpil ku mne a začal som strieľať," uviedol v prípravnom konaní obžalovaný. Tvrdil dokonca, že vystrelil aj tretí raz a to do podlahy pred nohami syna. Na margo zbraní uviedol: "Áno, mal som zbrane, zhromažďoval som ich na svoju obranu. Strely do nich som si vyrábal sám. Vedel som aj to, že na ich držbu nemám povolenie."
Obžalovaný na pojednávaní využil právo nevypovedať a to isté urobili okrem postreleného syna aj jeho nabližší príbuzní, manželka a dcéra. Tie pred vyšetrovateľom a pri rekonštrukcii okrem iného uviedli, že František S. často pil a pod vplyvom alkoholu ich napádal a správal sa agresívne.
Agresivita obžalovaného rezonovala aj v posudkoch znalcov. Podľa záverov psychológov je František S. nevyrovnaná, nezdržanlivá osobnosť so sklonom k nadmernému užívaniu alkoholických nápojov. To vedie k jeho citovej oploštenosti, afektívnej dráždivosti a zvyšovaniu agresivity. Znalci u neho zistili nadmerné vnútorné napätie, ostražitosť, podozieravosť. Má sklon skresľovať skutočnosti, vymýšľať si a klamať. Je nekritický, výbušný a popudlivý... Zo záverov znalcov psychológov zas vyplynulo, že František S. nie je duševne chorý a v čase spáchania uvedeného trestného činu bola jeho ovládacia a rozpoznávacia schopnosť zmenšená len pod vplyvom alkoholu.
Slovo dostal aj expert z balistiky, ktorý preskúmal všetky zbrane a strelivo nájdené v byte obžalovaného. Ako na pojednávaní uviedol, všetky, s výnimkou osemnábojového revolreva zn. Unis, boli streľbyschopné. Znalec vykonal aj skúšobné streľby so zbraňou, z ktorej strieľal obžalovaný. Na základe meraní rýchlosti jednotlivých striel dokázal, že olovená strela vystrelená z inkriminovaného revolvera, má smrtiaci účinok.
Zo znaleckého posudku z odboru súdneho lekárstva vyplynulo, že postrelený Štefan S. utrpel strelné poranenie pravej strednej steny hrudníka v mieste prsného svalu, pričom strela kalibru 9 mm spôsobila priestrel podkožia. Ako uviedla znalkyňa, keby bol poškodený v čase streľby viac nahnutý hrudníkom dopredu, resp. keby sa nebol otočil, mohlo dôjsť k jeho usmrteniu.
"Nemalo sa to stať, je mi to ľúto. Nechcel som syna zastreliť, len ho postrašiť, aby mi dal pokoj," sypal si popol na hlavu obžalovaný. Ako však vyplynulo z čítania listinných dôkazov, postrelenie syna nebolo jeho prvým pokusom triafať na živý terč. Pred piatimi rokmi totiž postrelil pred bistrom v Šaci muža, ktorého vôbec nepoznal.
Na druhej strane však obžalovaný pracoval vo VSS, a. s., ako žeriavnik a zamestnávateľ ho charakterizoval ako dobrého, spoľahlivého pracovníka s tým, že na pracovisku nepožíval alkoholické nápoje. Podľa vyjadrení rodinných príslušníkov obžalovaného, je aj dobrým otcom a manželom, ale len vtedy, keď nepije.
Tomuto neduhu sa však často nevedel ubrániť a ak k tomu prirátame jeho záľubu v zbraniach, ku ktorým mali v byte všetci voľný prístup, bolo len otázkou času, kedy dôjde k nešťastiu. Syn, ktorého postrelil, na pojednávaní vyhlásil: "Ja sa otca nebojím. Naše vzťahy boli vždy dobré. Chodil domov opitý, pamätám si to už od detstva, ale ku mne bol zlatý... Je pravda, že na mňa vystrelil, ale bol totálne opitý, myslím, že si ani neuvedomoval, že tam sme..."
Na základe vykonaného dokazovania súd vyhodnotil konanie Františka S. ako pokus o vraždu, ktorého sa dopustil v nepriamom úmysle. Pri ukladaní trestu však senát prihliadol na okolnosti prípadu, na to, že nespôsobil synovi vážnu ujmu na zdraví, že napriek nadmernému užívaniu alkoholu, riadne pracoval a staral sa o rodinu a to čo urobil, úprimne oľutoval. Súd mu uložil úhrnný trest 7 rokov nepodmienečne so zaradením do prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupiny. Ide o mimoriadne znížený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorá je pri pokuse o vraždu 10 až 15 rokov. Súčasťou trestu je aj prepadnutie zbraní zhabaných v byte obžalovaného, ktoré prepadnú v prospech štátu. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.