policajt. Je to ale pocit, s ktorým sa bude treba naučiť žiť. Dvanásť ťažkých dopravných nehôd od začiatku roka, z toho polovica tragických, so spoločným menovateľom alkoholu v zelenej uniforme, veru nemôže byť náhodou. Je to JAV.
V pondelok opäť pribudli dve mŕtvoly, čo je už priveľa. Je zrejmé, že opatrenia, ktoré prijal Ivan Šimko po januárovej nádielke (3 obete) nehôd, sa minuli účinkom. Kontroly, preverovanie sklonov k pitiu a vyraďovanie nespôsobilých akosi nezafungovalo, čo potvrdila ďalšia batéria karambolov. (Je vôbec pozoruhodné, že prichádzajú vo vlnách - po dvoch, troch v priebehu krátkeho času. Január, február, marec, máj.) Potom Šimko ešte rozhodol, aby sa zverejňovali plné mená previnilcov. Nič v zlom, ale z tejto "sankcie" sa dá vyčítať už bezradnosť. Alebo, čo by bolo horšie, nedocenenie vážnosti situácie. Resp. symbióza oboch. Ani z laického pohľadu sa nedá nevidieť, že takáto "prevencia" je skoro smiešna; to akoby ste chceli predchádzať ťažkej kriminalite vyhrážkou, že potenciálnych delikventov rozmažete, ešte pred vynesením rozsudku, plným menom v novinách. Ak niekoho neodradí trestná sadzba v zákone, publicita je to najmenej...
Vážnejší nebol ani najmedializovanejší Šimkov nápad: Stíhanie "alkoho-kaskadérov" v zelenom mali prevziať vojenskí prokurátori. Je záhadou, kam toto smeruje. Koho už odradí, s dvoma promile čerešne v krvi, hrozba - azda - o čosi prísnejšieho trestu? Nevraviac o tom, že úmysel svojho šéfa hneď odsúdil policajný prezident a posledné signály avizujú, že to ani nepôjde.
Milé je, že koncom apríla Ivan Šimko vyslovil potešenie nad "výrazným znížením dopravnej nehodovosti policajtov pod vplyvom alkoholu", čo dokladoval pozoruhodným faktom, že už "mesiac sa podobná nehoda nestala". Nuž, ak bol mesiac bez karambolu dôvodom na prezentáciu na tlačovke SDKÚ, tak terajšia májová recidíva je argumentom nevychádzať radšej vôbec z domu... Šimko vec ešte dovysvetlil: V minulosti sa nejaký opitý policajt vyvalil či vraždil temer každý týždeň, iba sa to nezverejňovalo. Zaujímavé by bolo vedieť, aké boli postihy v týchto prípadoch a či vinníci nepôsobia náhodou ešte u polície. A napokon - čo na to Ladislav Pittner?
Ak sme v zime písali, že opozičné volanie po odstúpení ministra vnútra je nezmyselné, keďže prišiel do takých pomerov, aké v rezorte našiel, dnes sa to už žiada trochu skorigovať. Po toľkých tragédiách už nejaká politická zodpovednosť asi jestvuje. Napokon, u bezprostredných nadriadených vyvodzuje zodpovednosť sám Šimko, hoci u nich priame zavinenie tiež neexistuje. V polícii je skrátka zabudovaná systémová chyba, ktorá si vyberá daň zmarených ľudských životov. A minister tú chybu, ako sa ukazuje, riešiť nezvláda.
Je isteže lacné udeľovať kniežacie rady. Ale: Politikov v exekutíve si platíme v prvom rade na to, aby chránili životy a majetok občanov. A to je zásadné. Šimkovi, ako ani jeho policajnému prezidentovi Zajacovi, sa nedarí chrániť občanov dokonca pred vlastnými ľuďmi. V januári bolo korektné dať im šancu, dnes už je vec na veľké zváženie... Isteže niet záruky, že niekto ďalší urobí poriadok hneď a lepšie. (A sme chvíľu pred voľbami a navyše, viceprezident Spišiak má nečakane slušné výsledky.)
Najhlbšie príčiny vystrájania policajtov určite neväzia v personálnom obsadení vnútra. Skrývajú sa jednak v kádrovom stave samotného zboru, ktorého dnešná kvalita je odrazom skutočnosti, že Slovensko je stále postkomunistická krajina. Minimálne v tom, že niet finančných zdrojov, aby sa miesta v polícii napĺňali výberom, a nie náborom, ako je tomu teraz. Druhým faktorom je spoločenská atmosféra - alkohol za volantom sa častokrát nevníma ako hlboko zavrhnutiahodný skutok, ale akýsi "gavaliersky delikt". To platí univerzálne, nielen o policajtoch - zryté hovädo za volantom sa nielenže toleruje, ale je dokonca "frajer".
Chodiace nosiče tejto mentality sú dokonca aj v politike. Robert Fico, ako má vo zvyku, vyzýval Šimka k demisii ešte v januári (teraz zabudol - aj to o čomsi svedčí). V právnickej príručke, ktorú neskôr vydal, však ten istý Fico odporúča vodičom nepriznávať sa pri cestnej kontrole, aj keď predtým pili, pretože do 0,30 promile môže polícia pokladať výsledok za negatívny. "Základom je nepriznať sa", osvetlil Fico základnú filozofiu na "promočnej" tlačovej konferencii. Nuž, je veľký div, že policajti sa ožierajú a potom pilotujú svoje lietajúce rakvy, keď vrcholoví politici vytvárajú takúto spoločenskú atmosféru?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.