koruny môže znamenať posilnenie konkurencieschopnosti slovenského exportu a zároveň zdraženie importu, teda môže mať pozitívny vplyv na deficit zahraničného obchodu a bežný účet," povedal Mikloš.
Ako dodal, koruna je voči euru stále silnejšia, ako bola na začiatku roku 1999 pri zavedení eura. "Kurz treba posudzovať z dlhodobejšieho hľadiska," zdôraznil. Za prirodzené pritom označil zmeny kurzu v plávajúcom režime: "Kurz eura voči doláru v prvých dvoch rokoch od zavedenia eura klesol o 27 percent a nikto nehovoril o nestabilite ani o menovej kríze," vysvetlil.
K oslabovaniu koruny podľa Mikloša prispeli najmä vyhlásenia o tom, že kurz predtým nezodpovedal reálnej sile slovenskej ekonomiky a bol vtedy skôr nadhodnotený - "aj z hľadiska tých napätí, ktoré sa vytvárajú vplyvom vysokého dvojitého deficitu" (deficit verejných financií a bežného účtu).
Včera už bolo obchodovanie s korunou, po tom, čo za uplynulý týždeň stratila niekoľko percent, pokojnejšie. Celý deň sa kurz pohyboval medzi 43,75 až 43,86 Sk za euro.
Mierne sa zhodnotila v reakcii na posilnenie českej koruny. Trh teraz podľa dílerky Tatra banky Bibiany Valachovej čaká na ďalší impulz, čo potvrdil aj včerajší vývoj, poznačený malým objemom obchodov. V najbližších dňoch by sa mena mala pohybovať v pásme 43,6 až 44,0 koruny za euro, pričom na jej kurz môže mať vplyv aj sobotné zasadnutie Republikovej rady SDĽ, ktorá opäť hrozí odchodom z vládnej koalície.
Ani kurz českej a slovenskej koruny nezaznamenal žiadny dramatický vývoj a na konci obchodovania sa stabilizoval na úrovni 1,4260/4280.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.