prestížnom podujatí zúčastňujú aj hostia z USA, Kanady, Talianska, Ruska a Maďarska. Choroby ciev patria vo vyspelých krajinách k najčastejším a najzávažnejším ochoreniam a na Slovensku sú najčastejšou príčinou invalidizácie a úmrtia obyvateľov.
Počas dvojdňového kongresu odznie takmer 70 prednášok, ktorých cieľom je priblížiť odbornej verejnosti najaktuálnejšie témy. Podľa prezidenta kongresu a hlavného odborníka MZ SR pre cievnu chirurgiu Vladimíra Šefráneka v úvodnej sekcii upútal pozornosť americký hosť prof. Ernesto Molina z Univerzitnej nemocnice v Minneapolise. Účastníkov informoval o skúsenostiach s progresívnymi metódami liečenia úžinových syndrómov, ktoré nie sú časté a preto je ich diagnostika a liečba náročnejšia. Dôraz v priebehu kongresu bude kladený na problémy akútneho nedokrvenia dolných končatín, na najčastejšie problémy ich chronického nedokrvenia, samostatná sekcia je vyčlenená mikrochirurgii a chirurgii mozgových tepien.
Napriek snahe domácich špecialistov pozdvihnúť úroveň slovenskej cievnej chirurgie, hendikep komplikovanej ekonomickej situácie v zdravotníctve im znemožňuje držať krok s vývojom vo svete. V cievnej chirurgii, ktorá je pomerne mladým odborom, dochádza podľa hlavného odborníka k istej metamorfóze a vývoj sa otáča iným smerom, ako dosiaľ. Začínajú sa zavádzať endovaskulárne metódy, omnoho šetrnejšie voči pacientovi, než sú pôvodné chirurgické procedúry. Tento trend manipulácie vo vnútri cievy je podľa doc. Šefráneka potrebné zachytiť aj na Slovensku. Vyžaduje si to však financie, nové zariadenia a zahraničné skúsenosti, na čo stanovené limity slovenského zdravotníctva nestačia.
Potvrdzuje to aj register, podľa ktorého za uplynulé dva roky výkony v cievnej chirurgii v SR nielenže nestúpli, ale došlo k výraznému útlmu. Odráža sa to na stave slovenskej populácie a nepriaznivých parametroch jej zdravotného stavu. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že ani trendy nie sú optimistické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.