nemeckej spoločnosti RWE plus. Kúpna cena pritom činí 130 miliónov Eúr. Okrem toho RWE získalo predkupné právo na zvyšný 51-percentný podiel, pričom podnikové riadenie po prevode akcií prevezme RWE Plus.
"Účasť na privatizácii VSE pre nás znamená prefektné strategické doplnenie nášho pôsobenia v strednej i východnej Európe. Dôjde tým k ďaľšiemu posilneniu našej pozície v tomto regióne," ohodnotil odklepnutie privatizácie a získanie podielov na Slovensku predseda predstavenstva RWE Plus Heinz - Werner Ufer.
Východoslovenská energetika, ktorá zamestnáva približne 2000 ľudí dodáva ročne približne 4,6 TWh elektrickej energie viac ako 600 000 konečným zákazníkom. Na slovenskom trhu má VSE podiel okolo 22 %. V roku 2001 získali elektrárne obratom z predaja elektrickej energie vyše 256 miliónov Eur. Podnik spolupracuje v rámci dlhoročnej kooperácie s maďarským distribútorom elektriny Émász, ktorého zásobovací región hraničí priamo s VSE. "Budúca ešte úžšia spolupráca VSE a Émász je novinkou v centrálnej Európe od ktorej očakávame dôležité rozvojové impulzy."
Od januára 2002 si môžu zákazníci na Slovensku s ročnou spotrebou nad 100 GWh sami vybrať svojho dodávateľa elektrickej energie. Do roku 2005 sa má tento trh postupne liberalizovať i pre zákazníkov s ročnou spotrebou od 9 GWh. "Spoločne s vedením VSE využijeme dôsledne tieto príležitosti liberalizácie slovenského trhu s elektrickou energiou."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.