Stretnutiami s najvyššími nemeckými predstaviteľmi začal včera americký prezident George W. Bush oficiálnu časť 20
O 10. hodine prijal Busha a jeho manželku Lauru vo svojom sídle na zámku Bellevue nemecký prezident Johannes Rau. Po privítaní s vojenskými poctami sa obaja politici odobrali na rokovania, ktoré trvali necelú hodinu.
V prejave, označovanom za historický, George W. Bush včera na pôde nemeckého parlamentu vyzval na spoločný boj proti terorizmu, v ktorom hrá Európa dôležitú úlohu.
"Naša generácia je prvá za sto rokov, ktorá sa nemusí báť, že v Európe vypukne vojna," povedal Bush. To je najväčšia zásluha Európy v súčasnosti. Z tohto dôvodu nadobudlo partnerstvo v oblasti bezpečnosti medzi USA a Európu novú podobu.
Boj proti terorizmu bude podľa Busha "zreteľný a cielený". Reagovať sa bude vojensky, ale aj politickým a ekonomickým tlakom. "Proti tomuto sprisahaniu proti demokracii, proti našej slobode a proti našim životom sa treba brániť," vyhlásil šéf Bieleho domu.
Teroristické útoky z 11. septembra zmenili svet tak ako japonský útok na Pearl Harbor alebo prvý deň blokády Berlína, povedal Bush. Svet nesmie patriť teroristom ani o deň dlhšie. NATO v tomto svetle dostáva nový zmysel - boj proti globálnemu teroru.
"Spoločne stojíme proti nepriateľovi, ktorý žije z násilia," uviedol prezident USA. Teroristi bojujú v mene falošnej náboženskej čistoty, nenávidia demokraciu, toleranciu, ženy, židov a všetkých moslimov, ktorí nezdieľajú ich názory.
Po rozšírení NATO bude Európa podľa Busha bezpečnejšia. Teraz treba posmeliť aj Rusko, aby si našlo miesto v Európe. Rusko, ktoré smeruje k slobode, žije so susedmi v mieri a rešpektuje ich práva, je v Európe vítané. Vzniká nové rusko-americké partnerstvo, starú nedôveru treba odložiť a zbaviť sa posledných zvyškov studenej vojny.
Bush obhajoval vypovedanie zmluvy o protiraketovej obrane (ABM). Kritikom odpovedal, že namiesto ABM v piatok podpíše v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom najväčšiu odzbrojovaciu zmluvu všetkých čias.
Za jeden z najdôležitejších cieľov v budúcnosti označil Bush mier na Blízkom východe. Židovskému národu treba zabezpečiť trvalú bezpečnosť. Zároveň musí tento mierový proces vyvrcholiť vytvorením samostatného palestínskeho štátu.
Bush povedal, že bude pokračovať v úsilí o bezpečnejší, lepší a spravodlivejší svet. Na prvom mieste stojí boj proti chudobe, ktorá je príčinou každého teroru. Treba rozšíriť medzinárodný obchod, aby sa zabezpečilo rozdelenie blahobytu.
Na začiatku prejavu americký prezident uviedol, že bol rád hosťom Berlína, ktorý stelesňuje moderné dejiny. Bush pripomenul nenávistné prejavy nacistov, ktoré kedysi zaznievali v Reichstagu, ako aj letecký most do obliehaného mesta, predchádzajúce návštevy amerických prezidentov a pád Berlínskeho múru.
Z plenárnej sály odišiel na úvod Bushovho prejavu poslanec strany zelených Hans-Christian Ströbele. Ako povedal televízii ARD, potlesk poslancov postojačky považoval za nenáležitý. "Tento prezident symbolizuje vojnu, bojkot medzinárodného trestného tribunálu a prechmaty v ekológii," vyhlásil Ströbele.
O ďalší rozruch sa postarali poslanci postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS), ktorým sa podarilo na chvíľu rozvinúť transparent s nápisom "Mr. Bush + Mr. Schröder stop your wars" (Pán Bush a pán Schröder zastavte vaše vojny). Parlamentná služba im transparent okamžite odobrala, pričom došlo k hlasnej slovnej výmene. Bush na to reagoval kývnutím ruky smerom k miestu incidentu a pokračoval v prejave.
Kancelár Gerhard Schröder v prvej reakcii na prejav povedal, že Bushove poznámky o vzťahu k Rusku mali historický význam. Pri téme boja proti terorizmu dal Bush najavo, že treba siahať nielen k vojenským prostriedkom, ale využiť celú paletu možností.
George W. Bush po skončení návšetvy Nemecka odltele podvečer do Moskvy, kde absolvuje druhú etapu svojho šesťdňového európskeho turné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.