cudzineckej polície a pasovej služby odboru hraničnej a cudzineckej polície. Spolu s občanmi, ktorí žiadajú informácie, vybavia jeho pracovníci každý stránkový deň zo štyroch košických okresov a okresu Košice
Kým v januári a februári čakalo pred okienkami niekoľko žiadateľov, v týchto dňoch sa už vytvárajú rady a zvyšuje sa nervozita. Vyše 1 400 pasov vydaných napríklad v apríli, bolo dvojnásobne viac ako v januári. Signalizuje to blížiacu sa dovolenkovú sezónu a stupňuje sa tlak na pracovné výkony cudzineckej polície. Ako uviedla včera nadporučíčka Terézia Sedláková usilujú sa byť k stránkam ohľaduplní a ústretoví, istú dávku tolerancie a pochopenia však očakávajú aj od žiadateľov. Tí sú nároční na prácu cudzineckej polície, benevolentní voči sebe.
Konflikty vznikajú napríklad pri podávaní žiadostí o pas pre dieťa, keď rodič nevie, respektíve nechce pochopiť, že kvôli identifikácii musí byť jeho potomok prítomný.
Cestujúcich niekedy vracajú z hraničných priechodov, pretože pasy majú poškodené. Keďže za poškodený doklad je sankcia 2 400 korún, majitelia sa vyhovárajú, že sa im to stalo na hranici. Nepripúšťajú, že si škodu spôsobili vlastnou nedbalosťou.
Vybavovanie pasu si žiadatelia nechávajú často na poslednú chvíľu pred cestou na dovolenku či pracovný, alebo študijný pobyt. Sú prípady, keď si rodičia včas neskontrolujú, či majú dieťa do 15 rokov veku zapísané v cestovnom doklade.
Zvýšený záujem zo strany verejnosti je v týchto dňoch najmä o pasy vydávané do troch dní, za ktoré sa platí 1 200 korún. Cez stránkový deň ich vydajú aj vyše 40. O pasy vydávané do 24 hodín za poplatok 2 400 korún žiadajú najmä Rómovia. Cudzinecká polícia a pasová služba vychádza v ústrety žiadateľom tým, že si v budove môžu kúpiť kolky a využiť fotoslužbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.