povinnosti, obrane SR a o ozbrojených silách SR. Minister obrany SR Jozef Stank tento krok parlamentu považuje za dôležitý počin pre integračný proces a členstvo SR v Severoatlantickej aliancii.
Zákon o obrane SR precizuje predovšetkým úlohy štátnych orgánov, obcí a vyšších územných celkov a povinnosti právnických a fyzických osôb pri príprave na obranu štátu. Štátnu správu na úseku obrany bude reprezentovať so svojimi právomocami vojenská správa, pričom sa budú konštituovať tri vyššie vojenské správy - v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
Prijatím zákona o ozbrojených silách sa zrušil zákon o Armáde SR prijatý zákonodarným zborom v roku 1993. Do ozbrojených síl SR budú do 31. decembra 2002 zahrnuté okrem príslušníkov slovenskej armády aj vojská ministerstva vnútra a železničné vojsko. Po tomto termíne tieto vojská zaniknú. Personálne zloženie ozbrojených síl a ich organizačné zloženie v čase mieru alebo vojny, vojnového, výnimočného a núdzového stavu upravuje príslušný ústavný zákon. Na plnení úloh ozbrojených síl sa bude podieľať aj ich civilný personál.
Posledným z trojice zákonov z bezpečnostnej oblasti, ktorý včera parlament definitívne schválil, bol zákon o brannej povinnosti. Budú jej podliehať muži okrem výnimiek od 18 do 55 rokov veku.
Nový zákon o hospodárskej mobilizácii a o zmene zákona o vymedzení pôsobnosti orgánov vo veciach ochrany spotrebiteľa postúpila včera Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní do druhého čítania. Hlavným zámerom je potreba upraviť hospodársku mobilizáciu ako súčasť zdrojovej základne hospodárstva SR pre bezpečnostný systém štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného a núdzového stavu.
Poslanci sa rozhodli na predposlednej schôdzi zákonodarného zboru modifikovať alebo pripraviť nové právne normy o viacerých profesijných komorách. Išlo o novelu zákona o Slovenskej lesníckej komore a nové zákony o Komore ekológov, Slovenskej vodohospodárskej komore, Slovenskej komore psychoterapeutov a Slovenskej elektrotechnickej komore. S výnimkou prvého návrhu boli ostatné štyri návrhy zákonov odmietnuté.
Odškodniť odbojárov bez zbrane sa rozhodli svojou legislatívnou iniciatívou poslanci Peter Osuský a František Šebej. Pôjde o zahrnutie všetkých, čo v rokoch 1939-45 organizovali zásobovanie partizánskych oddielov potravinami, liekmi, ukrývali osoby stíhané gestapom alebo orgánmi fašistického slovenského štátu. O druhom čítaní novely zákona rozhodlo hlasovanie poslancov, na ktorom sa ich zúčastnilo 101. Za uvedený krok sa vyslovilo 72, hlasovania sa zdržalo 21 a 5 nehlasovalo.
Počas pravidelnej Hodiny otázok premiér Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že nikdy nepovedal, že nehodlá vystúpiť pred poslancami s odpočtom vlády. Považuje to za nedorozumenie. V prípade, že si to poslanecká snemovňa bude želať, je pripravený spolu s členmi kabinetu prísť do Národnej rady SR.
Rokovanie zákonodarného zboru bude dnes pokračovať podľa oznámenia podpredsedu NR SR Bélu Bugára informáciou o hospodárení a záväzkoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne a správou ministra zdravotníctva o protikorupčných opatreniach v úrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.