samozrejme slovenskej reprezentácie Marián Šuchančok momentálne oddychuje po náročnej sezóne v gréckom Akratitos Atény.
"Bola to polsezóna, v ktorej sa striedali dobré okamihy so zlými. Prvé dva mesiace boli hektické - tréner, ktorý si ma vybral, rezignoval na funkciu. Prišiel nový tréner, dobrý odborník, ktorý pred nami skolaboval..." Veru, Marián Šuchančok zažil v Grécku jednu nepríjemnú udalosť. Kormidelník Akratitosu, Yannis Pathiakakis, zomrel len tri dni po tom, ako ho do novej pozície angažovali funkcionári klubu. Štyridsaťosemročný Pathiakakis dostal na svojom prvom oficiálnom tréningu s mužstvom srdcový záchvat. Okamžite ho previezli do nemocnice, ale život sa mu už nepodarilo zachrániť. Predstavitelia aténskeho klubu potvrdili, že problémy so srdcom mal Pathiakakis už pri prvom pôsobení v Akratitose pred dvoma rokmi. "Skolaboval pred našimi očami na ihrisku," dodáva Marián Šuchančok a pokračuje: "Potom došiel tréner, ktorý chcel mužsttvo silou - mocou zachrániť v lige a nakoľko nepoznal legionárov, tak vsadil na gréckych hráčov. A urobil veľmi zle, lebo grécki hráči nedosahovali úroveň legionárov. Tým pádom neboli výsledky. Mal som s ním pohovor, povedal mi, že ak ho presvedčím a budem minimálne o 30% lepší ako domáci hráči, tak dostanem dôveru a budem hrávať. Ináč, domáci hráči sú tam kvalitní, len po taktickej stránke sú na nižšej úrovni ako u nás. Potom som musel tri týždne dokazovať na každom tréningu, že do základnej zostavy patrím a že som hráč, ktorý má svoju úroveň. Trénera som nakoniec presvedčil, prišli i výsledky, mužstvu sa začalo dariť, v tabuľke začalo stúpať a dostalo sa z pásma zostupu."
Akratitos skončil v gréckej lige s 23 bodmi na 11. mieste, pred trojicou Ionikos, Panahaiki a Ethnikos. Ale hlboko za vyhlasovanými cieľmi, ktoré sa točili okolo pohárovej Európy. Keď sa pozrieme na bodové sumáre vedúcich tímov, veď majstrovský Olympiakos mal 58 bodov, AEK Atény takisto 58, Panathinaikos 55, PAOK Solún 48, Bučekova Skoda Xanthi 42, vidíme, že rozdiel bol priepastný. "Na šieste miesto, ktoré bolo ešte pohárové, nám chýbalo nejakých dvanásť bodov. Keď som tam došiel, mužstvo malo ambíciu, malo veľké oči, hrať Pohár UEFA. Keď som však videl kvalitu kádra a úroveň ligy, tak som tvrdil, že bude reálne ak sa mužstvo zachráni a potom hrať nejakú nadstavbu s vyššími cieľmi. Predsa len, išlo o nováčika, ktorý nemal skúsenosti... Ale nakoniec aj funkcionári uznali, že mali veľké oči, že očakávali priveľa a nakoniec boli radi, že sa uhrali také výsledky a že záchrana bola v pohode."
Tím však dosiahol i pár veľmi pozoruhodných výsledkov. Dokázal remizovať s Olympiakosom (2:2), vyhral na pôde Arisu Solún (1:0). "V oboch zápasoch sme nastupovali z pozície outsiderov, ale ukázalo, že hráči v našom mužstve nie sú takí zlí, ako by sa mohlo javiť. Len tá nedisciplinovanosť, tá grécka nátura. Oni sú rýchli, technickí, len tú taktickú stránku nemajú v poriadku... Ale tieto výsledky sú odrazom toho, že začali hrávať legionári, medzi ktorými som bol i ja, do hry sa vniesol poriadok a taktická disciplína," hovorí Marián Šuchančok, v Akratitose stredný stopér.
Spomínali sme legionárov, v Akratitose bola veľká enkláva hráčov z východoeurópskych krajín. Okrem Slováka Šuchančoka Bulhari Cvetanov a Topuzov (ktorý však nehrával), traja Litovci, brankár Stauce, útočník Mikulenas a záložník Razanauskas.
Túto ekipu dopĺňal dlhoročný hráč aténskeho Panathinaikosu, Argentínčan Borelli a Nemec Otto.
Marián Šuchančok prestupoval do Akratitosu zhruba v čase, keď putoval Marián Ľalík do Panioniosu. Tímy sa stretli v marci, "šuchančokovci" prehrali s "ľalíkovcami" doma 1:4. "Bolo to v tom období, keď zomrel náš tréner a nastúpil nový, ktorý hľadal svoju optimálnu zostavu. Vtedy som nehrával, takže som nebol na trávniku ani v tomto zápase. Prehrali sme 1:4, rozprával som sa s Mariánom Ľalíkom, ten nastúpil, a čudoval sa, prečo som nehral..."
Akratitos má na konte i zápas s najväčším počtom gólov gréckej ligy. V zápase PAOK - Akratitos ich padlo deväť, zápas skončil prehrou Aténčanov v pomere 3:6. "Tak to bol typický odraz gréckej mentality. A nedisciplinovanosti. Viedli sme 1:0, vzápätí sme po chybe v dôsledku nedisciplinovanosti dostali gól na 1:1. Všetci chceli útočiť, nikto nebránil, bol to pritom zápas, v ktorom sa šance striedali na jednej i druhej strane. A padlo dosť gólov..."
Nováčik sa zachránil, to je v tejto chvíli podstatné. Čo budúca sezóna? "Tréner naznačil, že ak on ostane pri tíme, vyberie si nových hráčov, doplní káder a určite chce hrať dôstojnejšiu úlohu v lige. Akratitos je klub, ktorý za štyri roky postúpil zo štvrtej ligy do prvej. Takže je logické, že pri tomto má klub ambície útočiť druhý rok v lige na pohárové méty. Sú tam totiž naozaj ambiciózni ľudia."
Nechajme, na záver, futbal bokom. Atény, to sú pasmiatky, história, slnko, more... "Bola tam so mnou našťastie rodinka, každú voľnú chvíľku som využíval na to, aby som sa odreagoval. Prítomnosť rodinky mi pomohla prekonať ťažké chvíle, chvíle, keď som nemal dôveru, na oplátku som všetok voľný čas venoval rodine. V Aténach je, počínajúc Akropolou, nespočetné množstvo pamiatok, pochodili sme tie, nespočetne veľa krát sme vyrazili k moru. Z tohto pohľadu to bolo fajn..." A čo zaujalo Mariána Šuchančoka na Aténach najviac? "Je to mesto plné kontrastov. Chudobné štvrte sa miešajú s bohatými... Ale najviac ma zaujal chaos v meste, veľké množstvo áút, dopravné zápchy... V tomto smere je to tragédia." Atény boli známe tým, že vedenie mesta, v snahe obmedziť to, o čom hovoril Marián Šuchančok, vydalo "normy", ktoré hovorili o tom, že autá s párnymi ešpézetkami jazdili jeden deň, s nepárnymi druhý. "To stále platí. Ale Gréci sú vynaliezaví, majú po dve autá, jedno s párnou, druhé s nepárnou ešpézetkou. Nehovoriac o tom, že veľká časť to nariadenie nedodržiava," hovorí Marián Šuchančok, ktorý jazdil na klubovom Renaulte Megane s párnym číslom. "Ja som tie nariadenia dodržiaval, ale musím povedať, že ja som veľmi do centra, aj kvôli tomu chaosu a zápcham veľmi nechodil," uzatvára slovenský legionár, ktorý má letenku do Grécka zabukovanú na 26. jún. "Ale určite budem musieť ísť skôr, lebo tam musím vybaviť ešte nejaké veci. Toho 26. júna nám začína príprava, najprv pri Solúne, potom ideme na herné sústredenie do severného Talianska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.