kultúry na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove, že najväčší záujem tohtoročných deviatakov bude o gymnáziá, obchodné, hotelové akadémie a stredné školy elektrotechnické. Spomínané odborné školy už nemusia robiť druhé kolo, lebo si mali možnosť vybrať dostatok kvalitných študentov. Kapacity pre gymnáziá však nestačili. Tí deviataci, ktorí síce uspeli na skúškach, ale neprijali ich v prvom kole, sa budú musieť zúčastniť druhého kola 11. júna na iných typoch odborných škôl.
Vráťme sa však ku gymnáziám. Ako sme už informovali, o gymnáziá sa zaujímalo 2300 žiakov, ale kapacita stačila len pre 2000. "Keby sme mali v Prešove ešte tri triedy, plne by pokryli záujem veľmi dobrých žiakov. Pomohli nám dve triedy súkromného gymnázia. Na prešovských gymnáziách už nebude druhé kolo s výnimkou evanjelického gymnázia, kde je deväť miest," uviedol metodik pre gymnaziálne štúdium na KÚ Anton Vojčík. Druhé kolo sa teda uskutoční na Gymnáziu v Medzilaborciach, kde je ešte okolo 27 voľných miest, ale tam prídu hlavne žiaci, ktorí sa neumiestnili v Humennom a Snine. Ďalej na gymnáziu v Sabinove a cirkevnom gymnáziu v Poprade.
Zaujímalo nás, ako sa situácia vyriešila v Bardejove, kde bol zaznamenaný veľký nápor žiadateľov. "Mrzí nás, že sa otvárajú osemročné štúdiá. Nemáme právo zasahovať iným zriaďovateľom do kompetencií, ale ešte pred rokom sme konzultovali s Arcibiskupským úradom v Košiciach o možnosti otvorenia štvorročného štúdia na cirkevnom gymnáziu, čím by pomohli Bardejovčanom. Keby sa boli tie dve triedy otvorili, nemali by sme problém s umiestnením. Otvorenie osemročného štúdia nebolo šťastným riešením," argumentoval na okraj zložitej situácie v Bardejove.
Pripomenul tiež, že už pred dvoma rokmi iniciovali rokovanie na Ministerstve školstva SR a navrhovali, aby sa prijímacie skúšky nekonali v jednom termíne na gymnáziách aj stredných odborných školách a už vôbec nie aj na učilištiach so študijnými odbormi. "Za roky praxe poznáme, ako tlak pôsobí na rodičov. Dieťa nie je prijaté, čo teraz... Keď môžeme robiť talentové skúšky už v marci, prečo by sme nemohli posunúť termín skúšok povedzme na apríl. Najprv by boli na gymnáziách a dobrí žiaci, ktorí by sa tam nedostali, môžu ísť do konkurencie s tými, ktorí sa hlásia na stredné odborné školy. Ak by neprešli tam, máme potom kvalitné študijné odbory na učilištiach. Celý proces by sa dal vyselektovať pokojne a rodičia by boli pokojnejší," vysvetlil nám podstatu návrhu, ktorý však ministerstvo neakceptovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.