Netradičný výtvarný návrh
Na snímke je ďalšia bankovka, ktorá platila krátku dobu na našom území. Bankovka je navrhnutá v podobnom štýle ako nižšie nominály. Na lícnej strane je portrét revolucionárky Emilie Platerovej (1806-1831). Je umiestnený v kruhovom medailóne vo vrchnej časti platidla. Lícna strana je farebne ladená do modrohneda až červenohneda, tlačová technika ofset. Dominantným motívom rubu je alegória hospodárstva, strana rubu je farebne ladená do modra. V Poľsku obiehala od 30.12.1931 do 7.5.1940, na území bývalého Československa obiehala od 2.11.1938 do 1.9.1939. Autor výtvarného návrhu je neznámy, platidlá vyrobila tlačiareň cenín PWPW Waršava. Dosť často sa stáva, že platidlo je roky neplatné a napriek tomu nie je známy autor výtvarného návrhu. Najčastejšie výtvarné návrhy vznikajú v ateliéroch tlačiarní. Tlačiarne cenín v minulosti zamestnávali profesionálnych výtvarníkov ktorí dokázali vytvoriť výtvarné návrhy platidiel na vysokej profesionálnej úrovni.
Bankovka je bežná, napriek tomu sa medzi zberateľmi objavuje iba zriedkavo v špičkovej kvalite. Zberateľskou zaujímavosťou je použitie dvoch veľkostí sériových písmen. Prvá časť nákladu má písmená veľkosti 2,5 milimetra, ďalšia časť tri milimetre. Číslovač je modrý sedemmiestny a je umiestnený na lícnej strane platidla. Podobne ako ostatné nominály aj dvadsaťzlotovka je chránená figurálnou vodotlačou. Na nepotlačenom kupóne je umiestnená priesvitka, ktorá zobrazuje Kazimíra Veľkého.
Iba zriedkavo sa stretávame s návrhom, keď na priesvitke je iný portrét, ako na bankovke. Na poľských bankovkách je to bežné, pri československých bankovkách sme sa s týmto nestretli. Na lícnej strane päťzlotovej bankovky je dominantná hlava ženy, pre zmenu na nepotlačenom kupóne je portrét Zikmunda Starého. Portrét na bankovke je úplne iný, než námet figurálnej vodotlače. Aj momentálne platné Slovenské bankovky majú na nepotlačenom kupóne figurálnu vodotlač. Námet figurálnej vodotlače a motív na bankovke je úplne rovnaký. Poľské bankovky sú jedinečné, autori výtvarných návrhov vypracovali návrh podľa vlastnej fantázie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.