Korzár logo Korzár

"To, čo som prežil, neželám nikomu"

Pred 55 rokmi (11. mája 1947) bol vysvätený za biskupa ThDr. Vasiľ Hopko (1904 1976), rodák z Hrabského v okrese Bardejov. Prešovská

grécko-katolícka eparchia dostala po prvýkrát pomocného biskupa s titulom biskupa midilského. Stal sa pravou rukou biskupa P. P. Gojdiča, OSBM, bol zároveň generálnym vikárom eparchie a prednášal na Vojenskej teologickej škole v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V apríli 1950 odmietol prestúpiť do pravoslávnej cirkvi, hoci mu sľubovali, že sa stane jej metropolitom v Československu. Internovali ho a neskôr zatkli. Mimoriadne kruto ho mučili v smutne preslávenej Ruzyni v Prahe. Priam psychopaticky ho tortúroval vyšetrovateľ Milan Moučka (údajne žije v Prahe), potom Pich-Tůma (nedávno spáchal samovraždu v severných Čechách; mučil aj biskupa P. P. Gojdiča, OSBM, biskupa J. Vojtaššáka a Buzalku) a najmä vyšetrovateľ Jaroslav (používal aj meno Pravoslav) Janoušek (syn Antonína Janouška, predsedu Revolučnej vládnej rady tzv. Slovenskej republiky rád v Prešove; dodnes je po ňom pomenovaná v Prešove jedna ulica, ale Hopkova chýba). tento vyšetrovateľ pôvodne bol príslušníkom Červenej armády a v bojoch bol ťažko ranený do hlavy. Následkom zranenia sa stal mimoriadne agresívny. Sovietski poradcovia ho priviezli z Moskvy a nasadili práve na biskupa Hopka. Vyšetrovateľ Janoušek sa priam vyžíval v mučení biskupa Hopka a umelo predlžoval vyšetrovaciu väzbu. V. Hopko napriek sadistickému mučeniu vzdoroval krivým obvineniam a len čiastočne sa priznal. Na súde v roku 1951 v Bratislave otvorene označil svoje všetky výpovede za vynútené násilím. Bol odsúdený na 15 rokov väzenia, za údajnú podporu banderovcov na Slovensku a na ďalšie vedľajšie tresty. Následkom vyšetrovania a ťažkého väzenia začal trpieť silnou depresiou a somatickými chorobami. Až v r. 1964 mu prerušili trest a internovali ho v kláštore v Oseku pri Duchcove v severných Čechách, kde bol pod prísnym dozorom. Na Slovensko sa vrátil až roku 1968. V Prešove pôsobil ako svätiaci biskup. Následkom komunistického neľudského zaobchádzania vo väzeniach zomrel v Prešove 23. júla 1976, kde je pochovaný v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

O jeho krutom a neľudskom zaobchádzaní, najmä vo vyšetrovacej väzbe sa dodnes zachovali písomnosti v pražskom štátnom archíve. Sám biskup Hopko neskôr o tom hovorieval: "To, čo som prežil, neželám nikomu na svete." O krutostiach voči nemu v Ruzyni porozprával aj mne.

Vo väzení sa niekoľkokrát usiloval o prepustenie na slobodu. Písal aj na Najvyšší súd do Prahy, ale bezvýsledne, pretože Krajský súd v Bratislave, senát pod predsedníctvom JUDr. Zdenky Colotkovej, odmietal jeho prepustenie v rámci amnestie a pražský súd len potvrdzoval rozhodnutia bratislavského súdu. Spomínaná predsedkyňa je manželka bývalého vysokého exponenta komunistického režimu Petra Colotku. Biskup V. Hopko však ani po roku 1989 nebol posmrtne rehabilitovaný, lebo o jeho rehabilitácii neexistujú relevantné dokumenty. Pokúšal sa o ňu aj sám roku 1968, ale jeho žiadosti boli zamietnuté. Doteraz nebol zrušený ani komunistický rozsudok nad ním z roku 1951.

SkryťVypnúť reklamu

Je paradoxné, že Dr. Gustáv Husák v roku 1950 zbieral a zabezpečoval dokumenty proti biskupovi V. Hopkovi, ale aj proti biskupovi P. P. Gojdičovi a neskôr sa s nimi stretol v leopoldovskom väzení. Istý čas bol v tej istej cele ako Dr. V. Hopko, ktorý Husákovi pomáhal vydržať vo väznici. Dr. Hopko mi rozprával, ako mu Husák na oplátku vyťukával na iné cely motáky, lebo ovládal morzeovku. Husák mu tiež rozprával, že už nevyjde z väzenia, ale ak vyjde, postará sa o obnovu gréckokatolíckej cirkvi. Roku 1968 síce došlo iba k povoleniu, nie však k obnove gréckokatolíckej cirkvi u nás, ale Husák zabudol na svojho spoluväzňa Dr. Hopka a vôbec mu nepomohol pri rehabilitácii, hoci bol už prezidentom ČSSR a tiež generálnym tajomníkom ÚV KSČ.

Autor: Andrej KAPUTA

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 817
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 458
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 142
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 460
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 330
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu