mnohí myslíme, že AIDS sa nás netýka, nemali by sme podceniť jedno ani druhé.
Čo je AIDS?
Táto skratka anglického výrazu Acquired Immune Deficiency Syndrome znamená v preklade syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Toto zoslabnutie imunitného systému spôsobuje infekcia vírusom HIV. Ochorenia na AIDS zaznamenali po prvý raz v roku 1981 v USA.
Vírus HIV sa prenáša krvou, spermou, pošvovým výlučkom, ale aj materským mliekom ženy infikovanej týmto vírusom.
V počiatočnej fáze sa ochorenie na tzv. akútnu HIV-infekciu prejaví horúčkami, zdurením lymfatických uzlín, bolesťami svalov, končatín a hrdla, môže sa objaviť aj kožná vyrážka. Najneskôr do dvoch týždňov ochorenie odznie. Je však možné, že postihnutý si vôbec nevšimne alebo neuvedomí, že sa nakazil.
Človek infikovaný vírusom HIV je infekčný po celý život. Väčšina infikovaných po piatich až desiatich rokoch ochorie na AIDS. Túto chorobu v súčasnosti ešte nemožno vyliečiť.
Pretože pri AIDS je oslabený imunitný systém, môžu sa u nakazeného vírusom HIV vyskytovať infekčné ochorenia a nádory, ktoré sa u človeka so zdravým imunitným systémom takmer nevyskytujú. K najčastejším patria pľúcne infekcie, chronický herpes na penise, vagíne alebo konečníku, hubová infekcia úst a pažeráka, poruchy centrálneho nervového systému.
Čo je vírus HIV?
Vírus HIV objavili vedci a označili za pôvodcu ochorenia AIDS v roku 1983. Ako všetky vírusy, ani HIV nie je schopný rozmnožovať sa samostatne, a závisí preto od živej bunky.
HIV napáda priamo tzv. pomocné bunky (lymfocyty) T4 alebo T4 bunky), ktoré sú dôležité pre činnosť imunitného systému. Vírus prenáša svoj stavebný plán do genetickej informácie pomocnej bunky. Podľa neho produkujú zmenené bunky nové vírusy a neskôr uhynú. Následkom toho je telo bezbranné, vystavené mnohým infekciám.
Autor: ms
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.