zábavy teší veľkej popularite. Býky majú možnosť zvíťaziť nad matadorom. Diváci čakajú víťazstvo matadora. Už v stredoveku sa býky chovali na to, aby ich toreadori zabíjali v arénach.
Španieli býčie zápasy nikdy nepokladali ani za zábavu, ani za šport. Býčie zápasy majú od pradávna mystický charakter, patria ku kultúre. Výsledky a program zápasov španielska tlač neuverejňuje na športových stranách. Býčie zápasy patria ku kultúre a umeniu. Matadori navštevujú školy býčích zápasov, kde si osvoja základné znalosti. V Španielsku je to akási tradícia, existujú celé toreadorske dynastie.
Pre našinca sa pri pohľade na poltonové zviera zdá byť práca toreadora náročná. Matadori ovládajú špeciálne výrazy, ktoré majú svoj význam. Jedna z najťažších figúr je, keď matador čaká, kým býk neskloní hlavu. Takýto manéver matadori volajú "la veronica". Manéver dostal pomenovanie podľa svätej Veroniky. Keď sa matador vracia do arény zakričí "Venga torro!", čo znamená býk poď! Vznešeného, elegantného a noblesného Španiela označujú ako "de razza". Ak je divý a výbušný, tak je zaužívaný výraz "fogoso".
Španielsky býk je nebezpečný súper, lebo je vyšľachtený na zápasy. Šijové svaly má tvrdšie ako pneumatika a na celom tele je zraniteľný iba jediný bod. Je to mäkké miesto medzi lopatkami. Stavba tela každého zvieraťa je iná, toreador musí byť skúsený. Toreadori sa učia od detstva, ináč to nejde. Mnohí odchádzajú do Mexika, kde neplatia európske zákony o zamestnávaní detí. Tam už môžu vstúpiť na arénu deti bez ohľadu na ich vek. Budúci matadori neskôr chodia do El Bantanu, kde navštevujú školu býčích zápasov v Madride.
Toreador si nechá okolo seba zviera viackrát prebehnúť. Červenú muletu si viackrát zhrnie k sebe, aby býka vydráždil. Je to nebezpečné, matador musí mať dokonalú techniku a výborný postreh. Súperi vyrazia oproti seba veľmi rýchlo, čo divákov občas šokuje. Toreador sa v poslednej sekunde uhne, aby ho býk "neprišpendlil" k múru. Skočí na drevenú bariéru, aby sa ubránil. Potom sa vracia s muletou a ďalej provokuje rozzúreného býka.
Napokon sa súboj s býkom sa blíži k záveru. Býk sa rozbehne a toreador naňho zaútočí rýchlym pohybom. Toreador skloní meč a zakričí. Hlboko v zátylku zvieraťa ostane zabodnutý meč a bezbranné zviera zahynie. Taký je osud zvieraťa, ktoré je vyšľachtené vyslovene do arény. Španieli túto formu zábavy obľubujú a býčie zápasy patria k národným tradíciám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.