objednávky. Z času na čas to všetko na chvíľu utíchne, ale iba dovtedy, kým neprídu ďalší hostia a opäť si čosi nevyberú... Na kuchyňu hotela Slovan je jej šéfkuchár Pavol Borbuliak nesmierne hrdý a má byť aj na čo. Je priestranná, po rozsiahlej rekonštrukcii aj moderne vybavená a, čo je už zásluha celého tímu, čistá a príjemná. Jednoducho, taká, aká má byť! "Sám šéf nemôže nič, musí mať okolo seba kvalitných a spoľahlivých ľudí, takých, akých máme my," povedal nám pán šéfkuchár.
V Slovane, košickom hoteli s tradíciou, sa často organizujú rôzne plesy, bankety, významné rauty a zmestí sa tam aj 1 200 hostí. Každý sa chce zabaviť a, ako inak, aj dobre najesť. Vtedy pracuje všetko, čo má ruky a nohy, neexistujú výnimky a kuchyňa i obsluha šliape v spoločnom rytme ako dobre zabehaný stroj. Sú aj akcie, ktoré dajú poriadne zabrať. Takou bol aj deň Vďakyvzdania, na oslavu ktorého sa tu pripravovalo trinásť obrovských plnených moriakov. Každý vážil do 15 kíl a kuchári ich porciovali jednotlivo pri osobitných stoloch. "Takáto udalosť je akýmsi malým divadelným predstavením," s úsmevom spomína na vydarenú oslavu majster kuchár. "Musí sa dopredu naskúšať a pokyny sa vydávajú viac-menej iba pohľadmi. Najväčšou odmenou pre každého z nás je to, keď všetko dobre dopadne a keď sú papkáči spokojní. A ak ktosi ešte pridá aj slovko uznania, hreje vás to pri srdci a vy máte pocit, že všetka tá námaha stála zato."
Pavol Borbuliak vie, o čom hovorí, varenie má takpovediac v krvi, je to vlastne rodinné remeslo. Veď jeho otec sa do tajov kuchárskeho umenia zaúčal vo Francúzsku, kulinárskom raji. Madam gastronómii zostal verný po celý život a do služieb tejto rozmarnej dámy priviedol aj svojich dvoch synov. Pavol Borbuliak sa vyučil v bratislavských Interhoteloch a varil v reštauráciách hotelov zvučných mien - v Carltone, Kryme, Tatre i Devíne. Jeho špeciality ochutnávali štátnici, ktorí sa dostali na stránky učebníc histórie, nechýbal medzi nimi ani Nikita Chruščov, či Antonín Novotný. Pán šéfkuchár za 35 rokov svojej kuchárskej praxe prešiel aj množstvom ďalších kuchýň - varil v liečebnom ústave v Šamoríne, vyskúšal si maďarskú kuchyňu v hoteli Kormorán, pracoval i v prešovskej Dukle až kým ho osud nezavial na dnešné pracovisko. Snaží sa, aby jedálny lístok uspokojil každého, má na mysli známe "koľko ľudí, toľko chutí," a tak si v Slovane môžete objednať bryndzové halušky, pirohy, strapačky s kapustou, ale aj steaky a zeleninové pochúťky. Špecialitou, ktorú však pripravuje výhradne iba on sám, je plnený losos. A hoci je s touto delikatesou "babračka", robí ju rád. Lososa plní šampiňónovou, ale i rybacou plnkou, či krabím mäskom. A ako nám so šibalskými iskričkami v očiach prezradil, losos zmizne zo stolov ako prvý. Ostane len hala a tá patrí vrchnému, Iba skutočný gurmán vie, že za žiabrami sú tie najjemnejšie kúsky mäska. Maškrty od výmyslu sveta pripravuje tiež doma, skvelé pochúťky nám uvaril i v našej televíznej kuchyni a recepty na ne ponúkame aj čitateľom Víkendu.
Pikantné morčacie závitky na rošte (pre 4 osoby)
Suroviny: 800 g morčacie prsia, 150 g paradajky, 150 g paprika, 120 g cibuľa, 10 g cesnak, 80 g paradajkový pretlak, 80 g horčica, 20 g sójová omáčka, 12 g mletej papriky, 15 g soli, 20 g octu, 2 g chilli korenie, 100 g olej, 100 g eidamská tehla.
Postup: Z morčacích pŕs si nakrájame úhľadné široké rezne, ktoré mierne naklepeme, osolíme, okoreníme chilli korením, prekvapkáme sójovou omáčkou, potrieme horčicou, posypeme polovičnou dávkou syra a pevne zrolujeme. Takto zrolované mäso nakrájame na 2 až 2,5 cm široké kúsky, ktoré napichujeme priečne na kovový špíz. Takto pripravený špíz dáme piecť na rošt alebo panvicu. Pokiaľ sa špíz upečie, pripravíme studenú omáčku, ktorou po upečení prelejeme už upečené závitky a druhou polovicou strúhaného syra ich posypeme.
Studená omáčka: pokrájanú papriku, paradajky, cibuľu, cesnak, paradajkový pretlak, mletú papriku, ocot, trochu oleja, soli vložíme do vyššej nádoby a rozmixujeme ponorným mixérom.
Vhodné prílohy: zemiaky pripravené na rôzny spôsob - zemiaková slama, hranolky, pečené zemiaky a pod.
Plnené kuracie prsia s hydinovou pečeňou
Suroviny: 600 g kuracích pŕs, 250 g hydinovej pečene, 1 cibuľa, čierne mleté korenie, soľ, majoránka, grilovacie korenie, olej.
Postup: Kuracie prsia si očistíme, nakrájame na hrubšie tak, aby sa v nich dala vytvoriť kapsa. Hydinovú pečeň orestujeme na nadrobno nakrájanej cibuľke, dochutíme ju soľou, čiernym mletým korením a majoránkou. Nedorobíme ju celkom do mäkka, pretože sa bude ešte piecť. Mäsko osolíme a naplníme jednotlivé kapsy pripravenou restovanou pečeňou. Uzavrieme ho pomocou špajlí a zvrchu posypeme grilovacím korením. Takto pripravené mäsko pečieme v rúre pri teplote 200 °C asi 10 - 15 minút. Výpek, ktorý získame, môžeme dochutiť cesnakom alebo aj sójovou omáčkou. takto naplnené kuracie mäsko môžeme obaliť aj v trojobale a vypražiť, alebo piecť ho v alobale. Voľba je už na nás. Výborne chutí so zemiakmi a jablkovým pyré.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.