vyspelých spoločností, kde sa armáda považuje za symbol štátu. Práve preto sa Inštitút obrany a bezpečnosti Ministerstva obrany SR v spolupráci s nadáciou Friedricha Eberta a Zväzom vojakov Armády SR rozhodol uskutočniť v Prešove v priestoroch reštaurácie Mladosť regionálny seminár na tému Civilná kontrola a riadenie ozbrojených síl.
Cieľom seminára bolo diskutovať s predstaviteľmi civilných a vojenských expertov, verejnej správy, akademickej obce a mimovládnych organizácií o regionálnych civilno-vojenských vzťahoch. Organizátori seminára jeho uskutočnenie považujú za príspevok k budovaniu bezpečnostnej komunity v regiónoch. Tomu zodpovedala aj časť seminára v Prešove, ktorý sa zaoberal aj reformou ozbrojených síl. Pavel Nechala z Transparency Internacional Slovakia v diskusii položil otázku, či jediným nástrojom mimovládnych organizácií na kontrolu ozbrojených síl zostane zákon o slobodnom prístupe k informáciám, alebo sa počíta so zmenami, ktoré by umožnili zvýšenie ich kontroly verejnosťou, poprípade to bude úlohou zintenzívnenia vzťahov na neformálnej báze.
"Upozorňovať kompetentných na určité medzery by malo byť práve úlohou bezpečnostnej komunity. Tá by mala pôsobiť ako lobistická skupina, ktorá by nemala byť pevnou štruktúrou," v tomto duchu odpovedal Elemír Nečej zo sekcie obranného plánovania a manažmentu zdrojov MO SR.
Armádu SR v najbližšom období čaká nielen modernizácia a reforma jej štruktúry, ale aj budovanie nových vzťahov s verejnosťou. Tá má právo dožadovať sa informácií o rozumnom využívaní finančných prostriedkov, ktoré z príspevkov daňových poplatníkov smerujú do armády. Armádu pri budovaní týchto vzťahov čaká nejedno úskalie, pretože v minulosti jej predstavitelia boli zvyknutí na utajovanie skoro všetkého, čo sa týkalo ozbrojených síl. Ani naša súčasná legislatíva veľký pokrok v tomto smere neurobila.
"V Bruseli som mal problémy obhajovať naše zákony týkajúce sa ozbrojených síl. U nich sú tieto zákony postavené na dôvere, kdežto u nás na postihoch," dodal zo svojich poznatkov Gabriel Kopecký zo sekcie obranného plánovania a manažmentu zdrojov MO SR.
Vytvárajúce sa u nás regionálne bezpečnostné komunity budú mať teda dostatok inšpirácie. Budú ju mať aj krajské samosprávy, pretože napríklad v zákonoch o vyšších územných celkoch nie je ani zmienka o ich vzťahu k otázkam bezpečnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.