položil otázku, ako to bude vyzerať s ich ekonomickou nezávislosťou. OSN vo svojej správe označila Východný Timor za najchudobnejšiu ázijskú krajinu, a to aj napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo už do tejto oblasti investovalo viac ako dve miliardy dolárov, konštatuje na svojej internetovej stránke BBC.
Východný Timor bol vždy najchudobnejšou indonézskou provinciou, ale keď si jeho obyvatelia v roku 1999 za dramatických okolností zvolili nezávislosť, Indonézania ich infraštruktúru systematicky ničili. OSN však tvrdí, že sa jej podarilo obnoviť základy štátnej štruktúry a vytvoriť nové demokratické inštitúcie.
Štátna správa na Východnom Timore v určitej podobe skutočne existuje - krajina má vlastný parlament, vládu, premiéra, prezidenta i armádu. Pre obyčajných ľudí je ale rovnako dôležitý rozvoj domácej ekonomiky - a tu zrejme čaká novú východotimorskú vládu ešte veľa práce.
Paul Jiménez vyrába soľ rovnako primitívnym spôsobom ako ľudia pred 200 rokmi, len aby si zarobil za deň pár dolárov. Závod na výrobu soli, ktorý zamestnával väčšinu obyvateľov mesta Manatuto, je v troskách. Čo si Jiménez sľubuje od východotimorskej vlády?
"Dúfam, že nová vláda továrne rýchlo opraví, aby som zohnal prácu. Predpokladám, že obnoví dodávky elektriny a odvoz odpadkov a bude schopná zaistiť mojim deťom dobré vzdelanie," vraví Jiménez.
Jeho očakávanie nie sú ale úplne realistické. Viac ako 40 percent obyvateľov Východného Timoru totiž živorí s príjmom nižším než jeden dolár denne a nová vláda premiéra Mariho Alkatiriho jednoducho nebude mať dosť prostriedkov na to, aby im pomohla dostať sa z biedy.
Našťastie zahraničná podpora krajiny nekončí: medzinárodné spoločenstvo sa zaviazalo investovať do regiónu v priebehu troch rokov ďalších 400 miliónov dolárov. Okrem zahraničnej pomoci sú hlavnou kartou východotimorskej ekonomickej budúcnosti ložiská ropy a plynu. Ich hodnota sa odhaduje na tri až päť miliárd dolárov.
Nová vláda ani sekundu nezaváhala a už v prvý deň úradovania podpísal premiér Alkatiri s Austráliou dohodu o spoločnom využívaní tohto bohatstva. Z jedného ťažobného sektoru bude mať Východný Timor 90 percent zisku.
Zisky z budúcej ťažby by pokryli väčšinu východotimorského rozpočtu, ale kým sa ťažba začne, čo je otázka niekoľkých rokov, bude nový štát celkom závislý na zahraničnej pomoci. Skutočnú nezávislosť teda Východnému Timoru prinesie až ťažba ropy a zemného plynu.
Texty k foto:
foto do čísla - sobota - pohoda
timor-mapa
Východný Timor má ostrovnú polohu, leží pár stovák kilometrov od severného pobrežia Austrálie
timor - mapa detail
Podrobnejšia mapa Východného Timoru
timor - vlajka
Vlajka najmladšieho štátu sveta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.