vybieha z hlavného hrebeňa pohoria na Baraních rohoch (2 526 m) a cez Baranie sedlo a Pyšný štít (2 621 m) vrcholí práve na Lomnickom štíte. Z neho potom vybiehajú dve rázsochy - na juh Lomnický hrebeň s Lomnickým sedlom, Veľkou Lomickou vežou (2 214 m) a Lomnickým hrbom (2 041 m) a na severovýchod leží Kežmarský hrebeň s Kežmarským štítom (2 556 m) a Malým Kežmarským štítom (2 514 m).
História výstupov na Lomnický štít sa datuje do 18. storočia, keď sa na jeho severných svahoch dolovali malachit a striebro. Prvý výstup vykonal z Medených lávok v druhej polovici 18. storočia Kežmarčan Jakub Fábry. Prvý klasický turistický výstup sa podaril v roku 1793 Angličanovi Robertovi Townsnovi, ktorý štít aj barometricky zameral. Vôbec, okolo výšky sa viedli dlhé debaty, Spišiaci ho, celkom prirodzene, tak ako Liptáci Kriváň, považovali za najvyšší v Tatrách. Napokon, Lomnickému štítu veľa nechýba, za Gerlachom zaostáva len o dvadsať metrov...
Dnes je populárny "Lomničák" vďaka visutej lanovke, ktorá vedie z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté Pleso na vrchol, jedným z najnavštevovanejších štítov Tatier. Lanovka premáva od roku 1940. Jej stavba patrila medzi najodvážnejšie projekty svojej doby v Európe a pri jej realizácii zahynuli dvaja nosiči, ktorí vláčili v ťažko prístupnom teréne zo Skalnatého Plesa stavebný materiál. Mimochodom, za jedno vynesené kilo zarábali 20 halierov. Práve lanovka sprístupnila štít natoľko, že na jeho vrchole postavili astronomickú a meteorologickú stanicu, ktorá je zároveň najvyššie trvale obývaným miestom na Slovensku.
Skupina Lomnického štítu je jednou z najvyhľadávanejších horolezeckých oblastí Tatier. V jeho západnej stene sa nachádza cesta zvaná Hokejka, ktorá je považovaná za akúsi maturitu tatranského lezenia. V Kežmarskej rázsoche, konkrétne na Malom Kežmarskom štíte, nájdete aj najvyššiu stenu v Tatrách - 900 m vysokú severnú stenu nad Zeleným plesom. Okolie Lomničáku poznajú dôverne aj lyžiari - Lomnické sedlo považujú fajnšmekri za najlepší lyžiarsky svah an Slovensku.
Masív Lomnického štítu zasahuje do troch Národných prírodných rezervácií - Javorová dolina, Dolina Bielej vody a Sklanatá dolina. Je súčasťou Tatranského národného parku.
BEDEKER
Prístup: Lomnický štít je najjednoduchšie prístupný visutou lanovkou z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté Pleso. Pešo sa dá výstup absolvovať len v sprievode horského vodcu. Začína sa na Skalnatom Plese (1 751 m), odkiaľ vedie po serpentínach (bývalá zelená značka) do Lomnického sedla (2 190 m). Zo sedla doľava po širokom chrbte až do plytkej rokliny, ktorá sa traverzuje, až na široký sutinový svah, z neho do skalnatého žlabu a po stupňoch s reťazmi do sedielka Vrátka. Tu sa začína takmer vodorovný traverz až ku stožiaru lanovky. Od neho strmo hore cez zárez v platniach na výrazné rebro, z neho hore do sutinového koryta, ktoré privedie turistu až pod kľúčové miesto výstupu, strmú a hladkú platňu, tzv. Emericyho nárek. Ňou pomocou reťazí až tesne pod vrchol (2 634 m), kam mieri v závere výrazné rebro. Tento výstup trvá približne 2 a pol hodiny.
Zaujímavosti okolia: Lomnické sedlo (2 190 m), Veľká Lomnická veža (2 214 m), Skalnaté Pleso, Malá Studená dolina, Päť Spišských plies, Sedielko (2 376 m), Priečne sedlo (2 352 m), Javorová dolina, Veľká Svišťovka (2 038 m), Jahňací štít (2 230 m), Zelené pleso, Belianske Tatry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.