skleníkoch aj bytoch, kde je ozdobou svojimi tuhými, lesklými listami. Sú tmavozelenej farby, hladké s veľmi jemnými žilkami. Výhodou je že znáša aj nízke teploty, krátkodobo až - 5 °C. Psidum je rastlina tropických a subtropických oblastí, kde sa vyskytuje v kerovej aj stromovej forme. Vo forme kríkov prinášajú bohatšiu úrodu. Kvitne bohato bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú jednotlivo alebo v malých skupinách v pazuchách listov na mladých konárikoch. Plody sa objavujú u semenáčov po 3 až 4 rokoch, u naštepených rastlín 18 mesiacov po naštepení. V zrelosti sú tmavočervené, sladké, chuťou podobné jahodám. Dužina je voňavá, farby vínovočervenej, ktorá smerom ku stredu prechádza vo svetlejšiu až bielu. Má pomerne veľký počet drobných semien, ktoré pri jedení nevadia, ako napríklad u egrešov. Plody sa konzumujú čerstvé, alebo sa spracúvajú na kompóty, osviežujúce šťavy, želé atď. Sú bohaté na vitamín C. Existuje tiež Psidium cattleianum var. lucidum, o ktorom platí to isté ako o základnom druhu. Plody sú však väčšie, líšia sa žltou farbou, väčšou sladkosťou a vysokou aromatickosťou. Psidium je rastlina nenáročná na pôdu, ale o to je náročnejšia na závlahu. Substrát má byť výživný, priepustný a dobre drenážovaný. Mal by obsahovať dva diely dobrej záhradnej zeminy, jeden diel skompostovaného kravského hnoja, listovky a piesku. Zálievka by mala byť veľmi bohatá, keď zistíme, že nastalo rastové obdobie. Ak rastlina rastie pomaly a nemáme hnoj alebo rovnako hodnotný a výživný kompost, pridávame umelé hnojivo, napr. NPK. Hnojivú zálivku používame hlavne pri raste a dozrievaní plodov.
Psidium vyžaduje slnečné stanovište v teplom skleníku alebo v byte. Znáša teploty až ku 40 °C. Cez leto ju môžeme umiestniť na balkón, do záhrady a pod. V zime jej stačí teplota okolo 10 °C.
Množenie psidia je možné všetkými spôsobmi. Výsevom semien nezískame vždy rastliny s vlastnosťami materských rastlín. Preto je dobré semenáče štepiť vrúbľami vybraných rastlín. Semená vysievame do ľahkého substrátu, kde nám pri teplote 15 až 25 °C vyklíčia za 20 až 30 dní. Obtiažnejšie je množenie odrezkami, pričom sa však zachovávajú dobré vlastnosti materskej rastliny. Psidium môžeme presádzať kedykoľvek, musí však byť na chránenom, zatienenom mieste, dobre zavlažená. Veľmi dôležitá je dobrá drenáž. Rod Psidium sústreďuje viac ako 250 druhov a množstvo odrôd. Patrí k rodom, ktoré sú význačným prínosom ovocinárstva trópov a subtrópov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.