podľa svojho prieskumu uvádza, že vo Veľkej Británii zbierajú známky asi 4 milióny ľudí z celkového počtu asi 55 miliónov obyvateľov, mnohé z nich si však kupujú iba nové emisie známok, ktoré sa im páčia.
Prvé poštové známky sveta boli vydané vo Veľkej Británii v roku 1840 ako potvrdenie, že odosielateľ zaplatil poštovné. Vydávanie známok bolo súčasťou širšej reformy štátneho poštového systému - poplatky za listy boli teda stanovené nie ako dnes, podľa vzdialenosti cieľa, ale podľa hmotnosti zásielky. To prispelo k lacnejšej a výkonnejšej službe pošty.
Filatelistom sa nemôžeme nazvať skôr, než začneme poštové známky bližšie študovať, pýtať sa prečo a ako boli vytvorené. Filatelista je ten, kto študuje známky a nie ten, kto ich iba zbiera (slovo filatelia, ktorým označujeme zberateľstvo poštových známok, je odvodené od gréckeho slova ateles, čo znamená "bez poplatkov"). Môžeme študovať známky jednej krajiny, zisťovať, prečo boli vydané a ako boli vytlačené, alebo sa môžeme napr. venovať poštovej histórii. Nech začneme zbierať čokoľvek, čoskoro objavíme, prečo sú poštové známky také príťažlivé.
Zbieraniu poštových známok môžeme venovať toľko času, koľko uznáme za vhodné. Je samozrejmé, že mladý nadšený zberateľ nebude môcť získať niektoré drahšie alebo vzácnejšie známky, ale to neznižuje radosť z jeho záľuby. Pri každej činnosti je nenahraditeľná pomoc a rada skúsenejších zberateľov a ani v zbieraní známok to nie je inak. Je tiež dobré vstúpiť do miestneho filatelistického klubu alebo krúžku mladých filatelistov, pretože väčšina skúsených zberateľov začiatočníkom ochotne pomôže.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.