malým, prípadne miernym nárastom. Ak ju nedokáže štát a banka udržať, tak vzniká hyperinflácia. Ak si pozornejšie všimneme bankovky tej- ktorej krajiny, tak ľahko zistíme, či sa v minulosti objavila inflácia. S takýmito zaujímavými bankovkami sa na zberateľskom trhu stretávame často, lebo sú vďačným a zaujímavým zberateľským objektom.
Inflačné bankovky od ostatných dokážeme rozlíšiť veľmi jednoducho. Sú to vysoké nominály, ktoré zo dňa na deň strácali kúpnu silu. Bankovky vysokých nominálnych hodnôt vydávajú emisné banky v dôsledku inflácie. V dejinách sa stávajú rôzne kuriozity, výnimkou nie je ani inflácia. V Maďarsku okolo júna 1946 bola taká vysoká miera inflácie, že platidlá zo dňa na deň strácali kúpnu silu, stali sa bezcennými kúskami papiera.
Na snímke je bankovka maďarskej Národnej banky s dátumom 3. 6. 1946. Patrí medzi najvyššie nominály dejín, napriek tomu ani jeden deň neobiehala. Mala sa dostať do obehu, ale menová reforma 29. 7. 1946 vydaniu platidla zabránila. Je najvyšším bankovkovým nominálom v dejinách, jej veľkosť sa dá vyjadriť iba ako jednotka a niekoľko núl. Bola to tak obrovská inflácia, s akou sa v dejinách stretávame iba málokedy. Bankovka na snímke má zelenú farbu, je nevydaná a vzácna. Ak sa vám dostane do rúk platidlá s podobným námetom, ktoré majú modrú, prípadne ružovú farbu, tak si ich pozornejšie všimnite. Sú to nižšie nominálne hodnoty, ktoré sú zberateľsky bezcenné. Vzácna je iba zelená, ktorá sa vyskytuje iba ojedinelo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.