Ľubomír Plai počas svojej včerajšej návštevy Okresného úradu Košice-okolie.
Podľa jeho slov pracuje teraz v štátnej správe zhruba 36-tisíc ľudí, pričom na OÚ a KÚ je zamestnaných 14 130. Každý úradník môže do 1. júna požiadať o zotrvanie na svojom poste, tzv. definitívu. Ak to neurobia, od 1. októbra si môžu hľadať iný džob.
"Všetci štátni zamestnanci to síce môžu urobiť, ale najprv musia do dvoch rokov vykonať potrebné kvalifikačné skúšky. Dôraz budeme klásť na rozsah a kvalitu vedomostí, lebo nám ide o to, aby v štátnej správe zostali pracovať len tí najkvalititnejší. Teda v žiadnom prípade nikto nemôže povedať, že má miesto v štátnej správe isté až do dôchodku. Účel celého zákona je jednoznačne profesionalizácia a odpolitizovanie štátnej správy znamenajúca jej zefektívnenie," skonštatoval Ľ. Plai (na snímke vľavo s prednostom OÚ Košice-okolie) pred poradou s vedúcimi krajských a okresných úradov.
V tejto súvislosti spomenul skúsenosti z minulých období, keď sa s každou zmenou vlády menili aj ľudia na krajských a okresných úradov.
"Veľmi negatívne to vplývalo na kvalitu štátnej správy, no to by už malo byť odteraz minulosťou."
Aplikáciu zákona o štátnej službe v praxi sprevádzajú mnohé problémy, ktoré vyplývajú najmä z nejednoznačného výkladu jednotlivých ustanovení. Ku skvalitneniu štátnej služby na potrebnej úrovni by mal prispieť nielen samotný zákon, ale aj koncepcia vzdelávania štátnych zamestnancov, či záväzný etický kódex, ktorý sa onedlho dostane do pripomienkového konania. Ľ. Plai pripustil, že sa zákon o štátnej službe bude musieť v niektorých častiach novelizovať. Ak zostane v súčasnej podobe, v štátnom rozpočte na mzdové nároky šrátnych zamestnancov bude v tomto roku chýbať asi 600 miliónov korún...
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.