Trenčianskeho a orechová štrúdľa s vanilkovou zmrzlinou z Barborinho paláca čakali včera večer šiestich premiérov v trenčianskom hoteli Tatra na slávnostnej večeri. Po privítaní premiérom Mikulášom Dzurindom premiéri a ich delegácie obsadili celý hotel, k dispozícii bolo 70 apartmánov.
Včerajší večer patril neformálnym stretnutiam a slávnostnej večeri, predsedovia vlád mohli prezrieť rímsky nápis, ktorý tu z r. 179 zanenchala légia cisára Marca Aurelia. Hotel, postavený v r. 1901 tesne pri brale, dlhý čas zakrýval výhľad na nápis. Od rekonštrukcie hotela je však nápis už niekoľko rokov dobre viditeľný z jedálne a z medziposchodia hotela za sklenenou platňou.
Dnešné rokovanie prebieha v priestoroch Trenčianskeho hradu. Politici zapózujú fotografom v paláci Zápoľských, samotná debata bude v Barborinom paláci. Témou sú skúsenosti z regionálnej spolupráce troch krajín Beneluxu v rámci Európskej únie, ktorá môže byť modelom pre spoluprácu krajín Visegrádskej skupiny. Ide už o druhé spoločné stretnutie premiérov týchto zoskupení, prvé sa uskutočnilo v Luxemburgu 5. decembra 2001.
Hostiteľom stretnutia je slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, zúčastňujú sa premiéri Českej republiky Miloš Zeman, Poľska Leszek Miller, Belgického kráľovstva Guy Verhofstadt, Holandského kráľovstva Wim Kok a Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Maďarsko, kde ešte neboli ukončené rokovania o novej vláde, zastupuje István Stumpf, poverený riadením Úradu vlády Maďarskej republiky.
Trenčiansky summit je tiež príležitosťou utužiť spoluprácu V4, ktorá v posledných mesiacoch stagnovala, summit premiérov V4, naplánovaný na marec v maďarskom Kesztehely, bol zrušený.
"V4 v poslednom čase nefungovala tak, akoby mala. Nepracovala hlavne pre postoj Maďarov, konkrétne bývalého premiéra. Po voľbách v Maďarsku, keď sa stretávame s novou vládou, sa situácia mení a očakávame, že V4 začne pracovať naplno. Pravdepodobne ešte v júni dôjde k mimoriadnemu stretnutiu V4 už s novým premiérom maďarskej vlády a bude to príležitosť v pokoji si prediskutovať to, čo bolo, a začať normálnu prácu," povedal nám poľský premiér Leszek Miller.
On sám nechce hovriť o tom, že by bol v spore medzi Slovenskom, Českom a Maďarskom zmierovateľom.
"Partnerská spolupráca znamená, že každý má rovnaké úlohy. Samozrejme, že Maďari, Slováci a Česi viedli veľmi ostrú polemiku. Nás sa problém Benešových dekrétov tak netýka, pretože v našom prípade došlo k vysťahovaniu na základe iných dokumentov. Som toho názoru, že takéto otváranie kapitol z minulosti nie je dobré a nemá šancu na úspech. Chápem, že tieto argumenty boli súčasťou volebnej kampane, ale mala by sa zachovať istá miera. Takýmto štýlom sa z fľaše vypúšťa duch a ťažko ho potom dostať naspäť. Keď ho pustíte von, začína žiť vlastným životom. Aj v kampani si preto treba dávať pozor a neprekročiť isté hranice."
Leszek Miller tiež vyjadril presvedčenie, že vo všetkcýh štyroch štátoch budeme v r. 2004 "piť šampanské - na oslavu nášho vstupu do únie.
Autor: mar, mim, mw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.