Slovensko. Podľa Združenia daňových poplatníkov Slovenska, ktoré čerpá zo štatistiky OECD, dosahuje 50,8 percenta z hrubých miezd zamestnanca a jeho podiel na celkových mzdových nákladoch zamestnanca je 36,8 percenta.
Aj preto je ďalšie zvyšovanie sociálnych a zdravotných odvodov, ktoré žiadajú ministri práce Peter Magvaši a zdravotníctva Roman Kováč predmetom kritiky.
"Priestor na odsúvanie nevyhnutného riešenia ekonomických problémov Slovenska zvyšovaním odvodov je už vyčerpaný," upozornil Martin Chren zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska.
Zvýšenie odvodov, ktoré navrhli spomínané ministerstvá, by sa dotkli skupiny ľudí s najvyššími príjmami. Namiesto doterajšieho maximálneho základu 32-tisíc korún by odvádzali z vyššieho, ktorý by bol násobkom priemernej či minimálnej mzdy.
Chren zdôraznil, že táto vládna snaha protirečí programovému vyhláseniu vlády, ktoré okrem iného hovorí: "Vláda predpokladá znížiť (...) celkové odvodové zaťaženie podnikateľskej sféry." Počas svojho volebného obdobia už raz odvodové zaťaženie stúplo, keď sa zvýšilo percento odvodov platených z hrubej mzdy zamestnanca z 12 na 12,8 percenta.
Podľa ekonómov je vysoké odovodové zaťaženie brzdou ekonomického rozvoja, pretože uberá podnikateľom priestor na investovanie a tvorbu nových pracovných miest.
"Privysoké odvodové zaťaženie je hlavnou prekážkou rozvoja podnikateľských aktivít a rastu zamestnanosti. Navrhovaná zmena vymeriavacieho základu pritom príjmy z odvodov a teda zaťaženie zamestnancov zvýši o ďalších približne 100 miliónov korún," tvrdí Chren.
Združenie daňových poplatníkov sa pripojilo k výhradám, ktoré proti takémuto spôsobu riešenia problémov v sociálnom systéme vyčítali ďalší ekonómovia.
"Zvýšenie odvodov bez zásadnej zmeny celého systému problémy iba odsúva, a v konečnom dôsledku ich riešenie predražuje," povedal Chren.
Juraj JAVORSKÝ
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.