starého šľachtického rodu. V ich slávnom slovenskom letnom rodinnom sídle v kaštieli v Betliari otvorili včera pozoruhodnú výstavu. Je venovaná 100. výročiu smrti grófky Františky Andrássyovej.
"Pani grófka Františka, ktorá je i v súčasnosti považovaná pre svoje vzácne dobročinné aktivity za patrónku mesta Rožňava a celého okolia, zomrela síce pred sto rokmi v októbri, my sme však krátkodobou výstavou, ktorá je od včerajška k dispozícii verejnosti počas celej hlavnej letnej turistickej sezóny, chceli sprístupniť návštevníkom kaštieľa aj exponáty, uložené inak v depozitároch," povedala nám riaditeľka múzea v Betliari Eva Lázárová.
Jej kolegyňa Silvia Lörinčíková nás informovala, že popri neobyčajnej bábätkovskej andrássyovskej krstnej súprave bude pre návštevníkov pozoruhodnosťou aj kňazské rúcho z tmavomodrého zamatu, vyšívané striebornou niťou, ktoré mal na sebe kňaz, keď grófku Františku pochovával do známeho mauzólea pri Rožňave. V expozícii sú aj iné, doteraz nikdy neuverejnené predmety.
V súvislosti s grófkou Františkou Andrássyovou, známou svojou šľachetnou zaangažovanosťou v charite, nás zaujímalo, aký bol ďalší osud mramorovej plastiky Františkinho psíka Tascherla, ktorá bola súčasťou mauzólea v Krásnohorskom Podhradí. Podľa slov riaditeľky E. Lázárovej doteraz neznámi páchatelia vandalsky zničili psíkovu plastiku a zmizla jeho hlava, ktorá sa doposiaľ nenašla. Grófkin psík ako pekná soška však i teraz sedí blízko svojej panej. "Ide o kópiu sochy z ružového mramoru. Originál, z ktorého zmizla hlava, sme umiestnili do bezpečia na hrad Krásna Hôrka. Slávny andrádssyovský psík tam však hlavu má. Je to ale iba replika pôvodnej, keď ju košický reštaurátor a sochár O. Priatka zhotovil z náhradného materiálu podľa obrázkovej predlohy," povedala nám riaditeľka Lázárová.
Už v minulom storočí bolo mauzóleum pri Rožňave a aj plastika psíka Tascherla objektom záujmu zlodejov. V interiéri mauzólea zlodeji odcudzili z výzdoby drahé kamene. Nepohrdli ani drahokamom v oku plastiky psíka, ktorý bol v skutočnosti na jedno oko slepý, a i v plastike si gróf Dionýz Andrássy uctil jeho vernosť tým, že mu tam dal vsadiť vzácny klenot. Ale už po prvej krádeži mal psík v oku iba repliku briliantu, a tak aj novodobí zlodeji, ktorí hlavu Tascherla pred niekoľkými rokmi, možno pod dojmom legiend o drahých kameňoch, ukradli, vyšli naprázdno. Ak nerátame nenahraditeľnú kultúrnu a umeleckú škodu, ktorú spôsobili svojím vandalstvom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.