tomu je to nepovolený lov, čiže pytliactvo. A pytliactvo už podľa našej legislatívy nie je priestupok, ale trestný čin.
"Pred troma týždňami boli cez deň asi hodinku môj 15-ročný syn Martin a jeho 12-ročný priateľ Radko. Práve Radko chytal s prútikom ryby. Lenže išli okolo policajti a oboch ich zobrali na policajnú stanicu na KVP," rozhorčene sa nám posťažovala matka Martina. Ako nám ďalej povedala, uznáva že pytliactvo je trestný čin, ale:
"Na stanici boli asi hodinu a potom ich pustili domov. Vraj s nimi spisovali zápisnicu, i keď nič vraj nepodpisovali. Pritom môj syn je epileptik a mohol dostať záchvat. Nechápem, prečo na policajnú stanicu musel ísť, veď on ryby nechytal. O tom, že chlapcov odviedli na stanicu, nám nikto z polície nepovedal, ani nás neprizval. Ale už v piatok v minulom týždni prišli policajti za chlapcami do ZŠ v Myslave a tam ich opäť vypočúvali. Znova nás, čiže rodičov k tomu neprizvali. Takýto postup sa mi nepáči a neviem či je správny."
Ako sme sa však dozvedeli, od hovorcu Okresného riaditeľstva PZ Košice II, Pavla Falysa, v tomto prípade muži v uniformách postupovali presne v zmysle zákona:
"Chlapci sú maloletí a pri prvom predvedení na policajnú stanicu na KVP bola zisťovaná len ich totožnosť. V druhom prípade, keď prišli policajti do školy, tak už tento čin prešetrovali. Chlapci boli vypočutí za prítomnosti pedagóga. I to je v súlade s platnou legislatívou. Maloletí totiž musia byť vypočúvaní za prítomnosti rodiča, alebo zákonného zástupcu, v tomto prípade pedagóga."
Nakoniec chlapci vyviazli z tejto nepríjemnej situácie len dohovorom. A keďže sa každý učí najmä na vlastných chybách, je ťažko uveriteľné, že sa títo myslavskí mládenci ešte budú pokúšať loviť ryby na čierno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.