rezortu, ale zastavil sa aj na kus reči s novinármi, občanmi, či členmi svojej strany. Ako sa ešte v stredu vyjadril, zo svojho postu sa ani napriek pravidelne sa opakujúcim haváriám opitých policajtov nechystá odstúpiť, keďže nemôže niesť zodpovednosť za to, čo robia jeho podriadení po pracovnej dobe. Uznal však, že netriezvych policajtov je aj na jeho vkus príliš, no zo všetkých síl sa vraj snaží bojovať s týmto stavom. Podľa jeho slov je smutné, že práve ľudia, ktorí majú dbať na dodržiavanie predpisov, ich sami hrubo porušujú. My sme sa s ministrom vnútra (na snímke) porozprávali nielen o jeho ambíciách, ale aj politike SDKÚ.
Premiér Dzurinda sa bráni tomu, aby v parlamente predložil odpočet svojej vlády za 4 roky. V 1998 roku to však vtedajší premiér Mečiar urobil. Neviete, čoho sa bojí M. Dzurinda?
- Celý tento spor považujem za vec, ktorá sa zbytočne dramatizuje. Neexistuje povinnosť predložiť NR SR nejaký formálny odpočet, hoci je pravdou, že premiér Mečiar to urobil. Osobne však ten jeho odpočet považujem za absolútne formálny. Podľa mňa je dôležité vykonať odpočet občanom z toho, čo sme urobili pred voľbami a nemusí to byť v parlamente. Napokon M. Dzurinda ho už urobil minulý týždeň na tlačovej konferencii. Ja osobne plánujem vykonať odpočet svojho rezortu za rok môjho pôsobenia v ňom počas rozpravy o bezpečnostnej situácii.
Začiatkom marca ste neúspešne kandidovali na post volebného lídra SDKÚ proti Mikulášovi Dzurindovi. Je teda možné, že keď vám to nevyšlo teraz, niekedy v budúcnosti by ste po ňom radi prebrali lídrovskú úlohu v SDKÚ. Vraj sa už na to aj chystáte...
- Hmm... (smiech) Teraz by bolo odo mňa maximálne nezodpovedné, keby sme sa zaoberali takýmito záležitosťami. Blížia sa parlamentné voľby a všetci v SDKÚ chceme, aby sme v nich dosiahli čo najväčší úspech. Pán Dzurinda je predsedom strany a voľby lídra vyhral v demokratickom hlasovaní. Ťažko je hovoriť o tom, čo bude v budúcnosti.
Ale nepopierate, že by ste sa s ním na poste predsedu SDKÚ vymenili?
- Nič sa nedá vylúčiť, čo patrí do arzenálu demokratickej politiky...
Na koľko percent si SDKÚ trúfa vo voľbách?
- Už keď som kandidoval na volebného lídra, hovoril som, že za úspech budem považovať náš dvojciferný výsledok v percentách, ktorým by sme prispeli k pokračovaniu demokratickej vlády na Slovensku. Nechcem tým povedať, že vo vláde musí byť aj SDKÚ, no samozrejme je našim cieľom, aby sme aj my mohli podieľať na výkone moci v tomto štáte.
Určite si spomínate, ako ste v roku 1998 spolu so svojím kolegom z poslaneckého klubu KDH M. Dzurindom ostro protestovali voči schválenej podobe volebného zákona z dielne Mečiarovho HZDS. Vtedy ste sľubovali, že ak vyhráte voľby, všetky nedemokratické ustanovenia z neho odstránite. Doteraz ste to akosi nestihli.
- Až tak by som to netvrdil. V roku 1999 sme z neho odstránili ustanovenia, ktoré boli v rozpore s ústavou. Aj napriek tomu si však myslím, že je veľkou škodou, že sa nepristúpilo k jeho novelizácii. Mohli sme totiž urobiť omnoho lepší volebný zákon, než platí teraz. Je mi ľúto, že tieto snahy neboli úspešné. Nepáči sa mi najmä to, že Slovensko je len jeden volebný obvod. V tomto prípade sa na jedinej celoštátnej kandidátke strany zvezie do parlamentu mnoho čiernych pasažierov.
Vašej strane asi nevadí, že na kandidátke SDKÚ nie je na zvoliteľnom mieste ani jeden Košičan a prvý človek z Košického kraja je až na 17. mieste. Nielen pán premiér však metropolu východu aj naďalej považuje za baštu pravice.
- Výsledky našich primárok neboli pre kandidátov z Košíc príliš priaznivé, to je fakt. No pravidlá pre všetkých sú demokratické, a tak ich musíme rešpektovať. Krajský predseda SDKÚ K. Mitrík je veľmi kvalitný kandidát, hoci pre Košičanov určite nebude ideálne, že odtiaľ nepochádza.
To v Košiciach nemáte ani jednu osobnosť, ktorá by mohla byť poslancom NR SR?
- Práve naopak, je ich tu prebytok, no asi sa hlasy členov rozdelili medzi nich tak, že napokon nezískali dostatočný počet na lepšie miesta. Možno keby sa dohodli na spoločnom postupe, nestalo by sa to.
Už pri voľbách do orgánov VÚC však SDKÚ dopadla katastrofálne, keď ste priamo získali len štyri z 57 mandátov.
- Výsledky nehodnotím až tak katastrofálne, predsa len máme svoje zastúpenie v regionálnom parlamente. Možno výsledky nezodpovedali našim možnostiam a koaličnému potenciálu. No aj pre nás to bola nová skúsenosť, z ktorej sa musíme poučiť a podrobne ju analyzovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.