osemnohé potvorky, ktoré môžu byť príčinou závažných problémov u ľudí i u zvierat. Kliešte prenášajú popri kliešťovej meningoencefalitíde aj lymskú boreliózu, ktorou sa každoročne nakazí niekoľko desiatok až stovák Košičanov. Podľa slov primára Infekčnej kliniky Fakultnej nemonice L. Pasteura MUDr. Bartolomeja Magyara zaznamenali jej pracovníci od začiatku tohto roka už trinásť nových prípadov tohto ochorenia.
Lymská choroba má veľmi rôznorodé prejavy. Prvé štádium sa objavuje niekoľko dní až mesiac po napadnutí kliešťom a je charakterizované červenou, postupne sa zväčšujúcou škvrnou v okolí vpichu parazita. Nemusí mať žiadne iné príznaky, ale tiež môžete pociťovať únavu, malátnosť, nespavosť, horúčku či bolesti hlavy. V tomto období veľmi dobre zaberajú antibiotiká, vážnejšie problémy môžu nastať, ak prebehne prvé štádium choroby bez povšimnutia.
Po nejakom čase sa totiž objavujú symptómy charakteristické pre druhé štádium. Borélie sú krvou zanášané do jednotlivých orgánov, kde sa ďalej množia. Následne vznikajú buď charakteristické prejavy na koži, alebo môže ochorenie postihnúť mozog, srdce, prípadne iné orgány. Ak sa choroba ani v tomto období nelieči, prepukne napokon chronické štádium. Postihuje kožu, kosti, kĺby alebo nervový systém. Neskoré príznaky sa pritom môžu vyskytnúť aj niekoľko rokov od infikovania kliešťom a človek preto nepozná ich pravú príčinu.
"Ochorenie trápilo našich predchodcov podľa všetkého celé stáročia, ale až v minulom storočí sa podarilo objaviť pôvodcu boreliózy a jeho prenášača. Borélie prenášajú viaceré druhy kliešťov, v našich podmienkach je to predovšetkým hojne sa vyskytujúci kliešť obyčajný," vysvetľuje MVDr. Branislav Peťko z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.
Bohatý výskyt kliešťov v okolí Košíc a tiež ich vysokú premorenosť boréliami potvrdzujú mnohé štúdie, ktoré realizovali parazitológovia v ostatných rokoch. U lesných robotníkov sa napríklad zistila až pätnásťpercentná pozitivita na prítomnosť špecifických antiboréliových protilátok a štúdia u psov odhalila až dvadsaťsedempercentnú pozitivitu. Každý štvrtý havkáč teda prišiel do styku s infikovaným kliešťom. Aj keď ich imunitný systém je odolnejší ako ľudský, nie každý z nich si s chorobou dokáže poradiť.
"Aj borelióza u domácich zvierat má pestré klinické príznaky. Predovšetkým ide o postihnutia končatín a kĺbov či problémy so srdcom. U psov je najčastejším klinickým príznakom pokrivkávanie, bolesti kĺbov, horúčka, nechutenstvo, prípadne letargia. Vlani som napríklad liečil boxera, ktorý trpel malátnosťou a nevládal chodiť. Vyšetrenie potvrdilo silnú pozitivitu na borélie, museli sme nasadiť antibiotikovú liečbu. K problémom však nemuselo dôjsť, ak by majiteľ nebol podcenil prevenciu," povedal nám v tejto súvislosti MVDr. Vladimír Stašš.
Po prechádzke lesoparkom možno štvornohým miláčikom vyčesať desiatky kliešťov. Dôsledná kontrola srsti je namieste, pokiaľ majiteľ psa nezvolí vhodnejšiu ochranu. Účinné sú rôzne repelenty (či už spreje, alebo špeicálne obojky), ktoré buď zabraňujú prisatiu kliešťa, alebo ho usmrcujú. Pri častých výletoch do prírody je najlepšou ochranou očkovanie psíka proti ochoreniam prenášaným kliešťami, je však finančne náročnejšie.
Inak je to u ľudí. Očkovacia látka proti Lymskej borelióze zatiaľ nie je bežne dostupná, preto treba dbať o to viac na prevenciu. Najlepšou ochranou sú pri pohybe prírodou dlhé nohavice alebo repelenty, prípadne kontrola celého tela po návrate domov. Ak parazita objavíte, nemusíte hneď utekať k lekárovi. Pokiaľ nie je hlboko zavŕtaný do kože, stačí použiť navlhčený vatový tampón s rozotretým mydlom, ktorým jemne prejdete po postihnutom mieste. Ak sa kliešť neuvoľní sám, môžete ho jemne vykývať, pričom nezabudnite na následnú dezinfekciu ranky. No ak vám v nej čosi ostane, alebo spozorujete na koži nejaké zmeny, vyhľadajte čo najskôr lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.