Riaditelia stredných škôl v Košickom kraji pri výbere prvákov neuprednostňujú rómskych žiakov tak, ako je to v prípade vysokých škôl.
"Vlani som to urobil na vlastnú zodpovednosť v prípade rómskeho dievčaťa, ktoré sa hlásilo na osemročné gymnázium v Košiciach. Okamžite po tom, ako uspela v druhom kole prijímacieho konania, sme dostali päť sťažností od rodičov neprijatých detí," povedal vedúci odboru školstva Krajského úradu v Košiciach Peter Osif.
Podľa vedúceho odboru mládeže a telesnej výchovy Jozefa Vooka si ani jeden riaditeľ strednej školy nedovolí nerešpektovať preferenčné body a pri prijímaní žiakov preskočiť poradie. Podľa legislatívy je prípustná jediná výnimka. Ak rovnaký počet bodov získajú dvaja žiaci, možno uprednostniť zdravotne postihnutého, uviedol Vook. Dodal však, že ak sa v odvolacom konaní zistí, že ide o rómske dieťa, a ak sa neporuší zákon, je povinnosť dostať ho na strednú školu. V súčasnosti podľa neho možno rómske deti na stredných školách v Košickom kraji zrátať na prstoch dvoch rúk. Najviac ich je v stredných odborných učilištiach (SOU) na trojročných odboroch. Na špeciálnych základných a stredných školách je týchto žiakov až 97 percent a časť z nich odmieta absolvovať aj 10-ročnú školskú dochádzku, ktorá je povinná do šestnástich rokov veku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.