jeho majiteľa Ing. Mikuláša Liptáka, ktorý o svojom "koníčku" sám hovorí: "Zbohatnutie mi určite nehrozí, ale prežiť sa našťastie dá."
Lásku ku knihám a vydavateľskej činnosti má pravdepodobne v krvi. Jeho starý otec bol šéfredaktorom regionálnych novín Karpatenpost. "Málokto však vie, že okrem toho bol aj jedným zo zakladateľov tzv. Spišskej republiky, ktorú vyhlásili po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie a existovala niekoľko dní," hovorí s úsmevom Mikuláš Lipták a zároveň vysvetľuje, že o politickej aktivite svojho starého otca ani netušil, rovnako tak ako o tom, že raz bude vydavateľ... Pred pár rokmi ho však jeden z kamarátov pozval na návštevu evanjelickej komunity v Nemecku, od ktorej dostal do daru počítač s tlačiarňou a kopírku...
"Našimi prvopočiatkami bolo vydávanie kníh pre miestnych evanjelikov. Keď sa nám však po čase pokazila technika a dozvedeli sme sa koľko stojí nová, rýchlo sme vytriezveli a boli sme nútení rozšíriť našu edičnú činnosť. Ku kresťanskej literatúre sme neskôr prevzali sem-tam niečo na komerčný trh, ale predovšetkým historickú literatúru, týkajúcu sa spišských Nemcov," hovorí M. Lipták, ktorého predkovia sú rovnako nemeckého pôvodu a jeho firmu považujú mnohí za dvorné vydavateľstvo Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku.
"Po druhej svetovej vojne bola miestna nemecká menšina odsunutá do Nemecka, no srdce nechala väčšina z nich práve tu a preto sa skoro každý z nich stal vášnivým historikom. Všetky kroniky obcí odkiaľ pochádzali sme preto pre nich vydali knižne a na tamojšom trhu zožali veľký úspech," hovorí M. Lipták. Ako dodáva ďalej, špecifikom týchto kníh je to, že sú určené len pre veľmi úzku čitateľskú obec. Ich náklad často neprevýši niekoľko desiatok či stoviek kusov, čo sa prejaví v zvýšenej cene. Doterajší "bestseller" vydavateľstva sa predal v náklade 12-tisíc kusov a ďalších štyri tisíc kusov je v dotlači. Za najväčší úspech zatiaľ považujú knihu "Kežmarok", ktorá bola vyhlásená za najkrajšiu knihu na Slovensku v roku 2000.
"Keďže ružové romániky a inú komerciu, ktorá by bola proti nášmu svedomiu, nevydávame, bez podpory našich rodákov v Nemecku by sme určite neprežili," konštatuje Mikuláš Lipták, ktorý v súčasnosti pripravuje v spolupráci s Dr. Gattingerom, rodákom zo Spišskej Soboty, zaujímavú novinku. Miestny rodák, žijúci v Nemecku, totiž počas 50-tich rokov svojho života pozbieral všetky zemepisné pojmy týkajúce sa Tatranského masívu, ktorý aj podrobne rozkreslil. "Toto dielo máme v pláne vydať v štvorjazyčnej mutácii, v čom by nám mala pomôcť aj Európska únia a partnerské mestá Poprad a Zakopané," povedal nám o súčasnej výzve svojho vydavateľstva Mikuláš Lipták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.