strán sa so všetkou vervou vrhli na prvovoličov. Podľa sociológov sú to práve oni, kto sa nechá najľahšie zmanipulovať (možno je slovo manipulácia trochu silné, ale vo svojej podstate je vzhľadom na situáciu pomerne výstižné). Niektorí z politikov preto rozbehli turné po stredných a vysokých školách, z oficiálnym cieľom hovoriť o integrácii do NATO, právnych otázkach, či žurnalistike. V skutočnosti nejde o nič iné, ako o prefíkanú predvolebnú kampaň. Ak by to totiž poprední predstavitelia strán mysleli zo šírením svojich nepolitických myšlienok vážne a úprimne, chodili by po školách už dávno.
Neodsudzujem stretávanie sa politikov so študentmi v rámci vyučovania ako také, ale tvrdiť, že nejde o politickú agitáciu je vysmievanie sa do očí. O čo iné by tak asi mohlo tesne pred voľbami ísť? Róbert Fico síce na začiatku každého stretnutia zdôrazní, že nebude odpovedať na otázky týkajúce sa politiky, rovnako ako Pavol Rusko tvrdí, že hlavnou témou jeho prednášky bude žurnalistika. Nakoľko sú tieto tváre "ochrannými značkami" svojich strán, je jasné, že si ich s ňou poslucháči budú spájať. Takto môže veľmi ľahko dôjsť k manipulácii. Študenti si možno po prednáške povedia, že to čo počuli, stojí za zamyslenie. Až na to, že to, čo im bolo práve naservírované, je jednostranné, subjektívne, šikovne naaranžované a pripravené presne tak, aby splnilo svoj účel a tým je získanie sympatií, ktoré sa zákonite prejavia aj pri voľbách.
Odmysliac percento prvovoličov, ktorí sa nechajú ovplyvniť svojimi rodičmi, stále ostáva veľké množstvo mladých nadšencov, ktorí chcú zmenu. V minulých voľbách na toto skryté eso vsadilo vtedajšie SDK. Treba podotknúť, že veľmi úspešne. Cieľom každej strany je dostať sa do parlamentu. V prípade, že ich preferencie sú bezpečne nad hranicou zvoliteľnosti, chcú si prirodzene zabezpečiť čo najviac poslaneckých kresiel. Tak, či onak. Chcú vyhrať, vyhrať a zas len vyhrať. O tom, že sú schopní použiť všetky dostupné prostriedky sa môžete presvedčiť v hociktorom slovenskom meste (stačí spomenúť plagáty s buldogmi, fúzačmi a podobne). Jednoducho a jasne: idú voľby, nastáva čas veľkých sľubov a predsavzatí.
Mladí ľudia, ktorí pôjdu k volebným urnám po prvýkrát, sú plní odhodlania niečo zmeniť (viem to, lebo som jedným z nich). Pravda je taká, že nedostatok skúseností, ktoré máme, spolu so skutočnosťou, že naše názory a postoje ešte nedozreli, môže niekto šikovne zneužiť. Bez obáv si dovolím povedať, že práve spomínané "prednášky" sú jednou z prvých lastovičiek týchto osvedčených ťahov, ktorých skutočným cieľom nie je nič iné, ako pomotať horúce mladé hlavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.