Rovnaké šance, ktorý na hoteli Chemes zorganizovala Nadácia profesora Čolláka. Od stredy do nedele dve desiatky mládežníckych pracovníkov z Poľska, Francúzska, Talianska, Portugalska, Maďarska a hostiteľského Slovenska spolu komunikovali, nadväzovali kontakty a rozoberali spoločné projekty pre mladých ľudí.
Cieľom seminára, ktorý bol určený mladým ľuďom vo veku 1525 rokov a mládežníckym pracovníkom, bola prezentácia aktivít a výmena skúseností organizácií, spoločenstiev a združení venujúcich sa práci s mládežou a plánovanie spoločných projektov medzinárodnej mládežníckej výmeny. Projekt mohla nadácia zrealizovať hlavne vďaka grantu vo výške viac ako 11 tisíc eur, o ktorom rozhodla výberová komisia programu Európskej únie Mládež.
Ako pre náš denník uviedla regionálna konzultantka programu MLÁDEŽ a duša celého seminára Ing. Eva Pašúthová, "všetci pochopili, že toto je správny cesta, ktorou sa treba uberať a že aj vďaka tomuto a podobným projektom sa dá nájsť pomoc pre mladých ľudí v našom regióne".
Program päťdňového seminára bol naozaj bohatý. Prezentácie, simulácie reálnych aktivít, či pracovné dopoludnie v Košiciach je len stručným výpočtom toho, čo všetko museli účastníci seminára zvládnuť. "Nevedela som, do čoho idem a musím sa priznať, že som podmienkami, ktoré som na Šírave našla a atmosférou celého seminára pozitívne prekvapená. Hlavne časť projektu, ktorá prebiehala v Košiciach, kde sme v skupinách v angličtine komunikovali s bežnými ľuďmi a zisťovali údaje, potrebné k projektu, bola mimoriadne zaujímavá", povedala nám Cathy Baccomo z centra pre mládež vo Francúzsku a pokračovala: "Kontakty s ľuďmi z mládežníckych organizácií zo Slovenska, či Poľska, mi určite pomôžu v ďalšej práci. Myslím, že za pár mesiacov sa môžeme pri podobnom projekte stretnúť na inom konci Európy".
Pozitívnu odozvu na organizáciu a úroveň seminára sme našli aj u ďalších účastníkov. Regionálny konzultantka programu MLÁDEŽ na záver dodala: "Každý účastník seminára má svoju skupinu, alebo organizáciu, kde pracuje. Počas piatich dní na Šírave všetci nadviazali nové kontakty a učili sa, ako vyzerá komunikácia a spôsob spolupráce medzi mládežníckymi organizáciami. Výsledkom by mala byť ďalšia komunikácia medzi dnes už známymi ľuďmi, podanie projektu a vycestovanie. Ak bude dosť kvalitných projektov, nemám strach, že by organizácie nezískali podporu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.