Novej Vsi. K tomuto úradnému aktu došlo napriek tomu, že bezprostrední susedia, teda obyvatelia Gorkého ulice, sú zásadne proti. Dokonca nezavážil ani fakt, že budúca čerpacia stanica sa bude nachádzať v tesnej blízkosti rieky Hornád.
"Laicky povedané, územné rozhodnutie je miestenka na dva roky. Za ten čas si žiadateľ musí majetkoprávne vysporiadať pozemky, spracovať projektovú dokumentáciu v súlade s podmienkami, ktoré mal v tom územnom rozhodnutí zakotvené. Do dvoch rokoch by potom mal žiadateľ následne požiadať o vydanie stavebného povolenia," vysvetľuje Ing. Ivana Fejedelemová z Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi, ktorý je vlastne odosielateľ spomínaného územného rozhodnutia.
Plánovaná výstavba benzínového čerpadla vyvolala obrovskú vlnu nevôle medzi obyvateľmi rodinných domov na Gorkého ulici. Tí totiž budú mať "benzínku" rovno pod oknami. Najviac postihnutý je tomto prípade Ing. Ľubomír Forgáč, pretože prvý stojan na pohonné hmoty sa bude nachádzať 40 metrov nie od plota ohraničujúci jeho pozemok, ale 40 metrov od múra jeho domu.
Majiteľom čerpacej stanice by mala byť bratislavská spoločnosť s ručením obmedzeným a vytypovaný pozemok je v súkromnom vlastníctve. "O plánovanej výstavbe sme sa dozvedeli pomerne neskoro, až od poslanca mestského zastupiteľstva. Pol metra od našich domov vedie hlavný cestný ťah smerom na Novoveskú Hutu a už aj tak sme nesmierne zaťažení hlukom, ktorý spôsobujú nákladné autá. Z nadmernej premávky na spomínanej ceste sa niekedy trasie celý dom. Výstavba čerpacej stanice znamená príliv ďalších aut a samozrejme aj hluku, ale hlavne znečistenie ovzdušia exhalátmi z výfukov aut," dôvodí Ľ. Forgáč.
Ako pre Spišský denník vysvetlila I. Fejedemalová, okresný úrad bol v tomto prípade posledným článkom vo "vynesení rozsudku". Skôr ako odbor životného prostredia totiž vydal územné rozhodnutie, k dispozícií musel mať súhlasné stanoviská ostatných zainteresovaných strán. "Kladné záväzné stanovisko musí dať hlavne mesto Spišská Nová Ves. Mestá a obce totiž samé rozhodujú o tom, aké stavby sa budú realizovať v ich katastri." vysvetľuje I. Fejedemalová.
Vedenie mesta v tomto prípade vydalo súhlasné stanovisko. "V súvislosti s výstavbou čerpacej stanice, by v dotknutom území došlo k vybudovaniu cyklistických chodníkov, dobudovaniu ďalších stavebných prvkov a zveľadeniu okolitých plôch. O vydaní kladného stanoviska rozhodlo kolégium primátora, teda najvyšší predstavitelia mesta. Pán primátor mal tiež na tom osobný záujem, aby sa táto čerpacia stanica vybudovala. Kladné stanovisko je dokonca aj v súlade s územnou plánovacou dokumentáciou," odôvodňuje stanovisko mesta Ing. Teodor Štubňa z oddelenia pre územné plánovanie.
Na otázku Spišského denníka, prečo mesto v tomto prípade nebralo do úvahy námietky obyvateľov Gorkého ulici T. Štubňa odpovedá: "Odozva občanov prišla až následne na proces územného konania. V prípade, že by sme o týchto pripomienkach vedeli, určite by sme ich brali od úvahy."
Pán Forgáč však v žiadnom prípade nie je spokojný s postupom mesta. Podľa neho o stanovisku nemal rozhodnúť úzky kolektív na mestskom úrade, ale poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Ako ďalej dodal, popredným predstaviteľom sa rozhodovalo veľmi ľahko, pretože v dotknutej oblasti nebývajú a neprežívajú dennodenne nákladné autá pod svojimi oknami.
Zarážajúcim faktom je, že súhlasné stanovisko na vydaj územného konania vydala ďalšia zainteresovaná strana - Správa Povodia Bodrogu a Hornádu. "Vydali sme síce kladné stanovisko, ale s určitými podmienkami, ktoré vyžadujeme od stavebníka splniť. Jedna z nich napríklad hovorí, že nesmie dôjsť k zníženiu kvality podzemných a povrchových vôd," vysvetľuje vedúci strediska v Spišskej Novej Vsi Dušan Folár. Dokopy je spomínaných podmienok osem. "Správa Povodia Bodrogu a Hornádu zrejme nedostatočne zhodnotila otázku storočnej vody, ktorá v posledných rokoch trápi Spiš. Neviem si predstaviť, ku akej ekologickej katastrofe môže dôjsť a kto bude niesť dôsledky zamorenia a hlavne znečistenia Hornádu ropnými a psychotropnými látkami. Nehovorím už o tom, že v prípade záplav budú takouto vodou zaplavené studne okolitých domov," načrtáva jednu z neblahých vízií Ľ. Forgáč.
Jediná zainteresovaná stránka, ktorá vydala odmietavé stanovisko k budúcej stavbe čerpacej stanice, bol okresný štátny hygienik. "Z hľadiska ochrany zdravia nám vadí hluk, kde sa predpokladá nárast," povedala hlavný dôvod Ing. Elena Gajdošová. Krajská štátna hygiena však toto rozhodnutie zrušila a možnú výstavbu povolila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.