rómskej národnosti. Z uchádzačov tohto etnika sa vytvorí osobitné poradie, z ktorého by postúpili traja najlepší, ak splnia 50-percentnú úspešnosť na skúškach.
Návrh chytil okamžité echo aj v médiách, ktoré sa predstihovali v čitateľsko-poslucháčsko-diváckych anketách na túto tému. Ich negatívne vyznenie jasne zdokumentovalo, čo si "nefarební" o iniciatíve myslia. Kontraverzne dopadol podnet v kruhoch samotných rómskych činiteľov. Kým Alexander Patkoló zo strany RIS ho označil priamo za "rasistický", vládna splnomocnenkyňa Orgovánová ho naopak privítala. Návrh, ktorého inšpirátorom je dekan Traubner, je pre ňu "motivujúci, keďže sa ukázalo, že štandardné riešenia zlyhávajú".
Nuž, je to možné, čo však neznamená, že neštandardné sú automaticky lepšie. Konkrétne tento nápad je mimoriadne hlúpy a svedčí len o tom, že aj štamgasti intelektuálnych stolov (Traubner, rektor Devínsky) by sa mali pridržiavať kopyta, ktorému rozumejú. Ich predstava, že ide o formu pozitívnej diskriminácie, ktorá sa uplatňuje (uplatňovala) aj napr. v USA, je dokonale scestná. V skutočnosti má omnoho bližšie k pravde Patkoló - ide o rasovú segregáciu.
Evidentným dôkazom toho sú dve oddelené (segregované) poradia uchádzačov - jedno pre väčšinových a druhé pre rómskych kandidátov, jedno s vyšším, druhé s nižším "kvalifikačným limitom". To je skoro apartheid a naozaj sa dá vnímať aj ako urážka Rómov. Princíp tzv. pozitívnej diskriminácie totiž nespočíva v odlíšení kritérií pre handicapovanú a väčšinovú skupinu, ale v tom, že v prípade dosiahnutia rovnakého (alebo v najkrajnejšom prípade porovnateľného) výsledku sa pri ďalšom posudzovaní berie do úvahy ako prednosť, že uchádzač pochádza z handicapovaného prostredia.
Je neuveriteľné, že takúto hlúposť schválil hlasovaním celý akademický senát fakulty... Treba len dúfať, že sa pred prijímačkami ešte operatívne zíde, aby sa mohol opraviť. Omyl sa ale časom iste vysvetlí. Plusom kauzy je, že paródia na pozitívnu diskrimináciu vyprovokovala ozvenu. Tá nenecháva pochýb, že na Slovensku sa dnes neuplatní ani "pravá" podoba tohto modelu. Rôzne zahraničné štúdie o našej rómskej otázke upozorňujú, že prioritou je zvyšovať mieru tolerancie majority. A tá sa dá dosť ťažko dosiahnuť etnickým výberom. Tobôž na pôde, ktorá je i pre značnú časť bielych nedostupná - teda lekárskych fakultách. Zavedenie pozitívnej diskriminácie je teda spoločensky viazané na tichý súhlas väčšiny, ak už nie priamu podporu. Inak hrozia konflikty, ktoré môžu spolužitiu stokrát väčšmi priťažiť, než môžu prospieť preferenčné programy.
Navyše je princíp pozitívnej diskriminácie na základe skupinových znakov na Slovensku asi aj protiústavný. ÚS ešte v roku 1998 v inej súvislosti rozhodol, že "nemožno právnym predpisom vytvárať zvýhodnené podmienky pre žiadne skupiny..." Ak sme demokratický štát, prístup k voleným či menovaným funkciám, alebo trebárs k vzdelaniu, musí byť rovný pre všetkých občanov.
Kauza má svoje politické zahrotenie (inak ani byť nemôže), ktoré však zafungovalo tentoraz veľmi pozitívne. Nebyť výkriku pána Patkolóa, krok AS LF by asi vyšumel bez povšimnutia, čo by následne vystavilo celé prijímačky možno aj ústavným spochybneniam. Dôvodom bolo, že Patkoló a jeho RIS sa ryjú na kandidátku HZDS a práve teraz sa rozhoduje, či im kvapne aspoň jedno voliteľné miesto. A keďže Devínsky je už "desiatka" na súpiske SDKÚ, odtiaľ sa vzal divý útok na premiérovu stranu. Výpad, napriek pravdivému jadru, bol vysoko nekorektný, keďže obom profesorom sa dá vytknúť všeličo, ale iste nie úmysel poškodiť či uraziť Rómov. Na strane druhej sa nedá zbaviť podozrenia, že ctihodní akademici možno aj nejaký predvolebný kalkul sledovali. Čo by bolo, vzhľadom na ich inteligenciu, dosť zarážajúce - SDKÚ môže tento experiment iba ublížiť, ako ukázali bezprostredné reakcie verejnosti. Ešte aj keby zopár rómskych voličov na lep dostali, je to určite stratový podnik.
Keby sa ale ujal, nešlo by ani o prvý prípad paródie na pozitívnu diskrimináciu na UK. Spomeňme kauzu "detí prominentov", keď na fakulte manažmentu tiež existoval osobitný poradovník pre istú skupinu uchádzačov. Akurát, že kritériá, podľa ktorých "pozitívne diskriminoval" dekan Komorník, neboli schválené akademickým senátom; čo je iste dosť podstatný rozdiel, ale aj jediný...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.