vyriešenie ich problémov s jedinou malinkou podmienkou, treba ich voliť, aby sa dostali do parlamentu, lebo len tak vraj budú môcť naplniť svoje sľuby. Pravdou však je, že slovenský volič sa po trpkých skúsenostiach už k predvolebným sľubom stavia opatrne. Popri tom, čo už dávnejšie existujúce politické strany hrajú aj nebankovou kartou, priamo kvôli obhajobe záujmov veriteľov nebankoviek vznikli pre istotu hneď dva nové politické subjekty.
Včera sme informovali o Strane za demokratické práva občanov (SDPO), ktorá chce získať zhruba desať percent hlasov voličov a následne sa posnaží dosiahnuť odškodnenie klientov nebankoviek. Strana bola už aj oficiálne zaregistrovaná 13. mája. Unisono členovia prípravného výboru dodávajú, že budú pamätať aj na ostatných poškodených, medzi ktorých zaraďujú nezamestnaných absolventov či zamestnancov, ktorí nedostávajú mzdy. Nezodpovedanou otázkou ostáva, kde chcú nájsť zdroje pre pokrytie finančných škôd, ktoré sa len pri klientoch nebankoviek odhadujú na 16 miliárd a čo na to povedia tí, ktorí mali svoje peniažky uložené v bankách, síce za mizivé úroky, ale zato s podstatne menším rizikom.
Veľmi podobné ciele má aj Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených (NOSNP). Podpredsedníčka strany Henrieta Hurná nám zaslala do redakcie stanovisko, v ktorom vyjadruje nesúhlas s vyjadreniami SDPO.
"Nesúhlasíme s SDPO, ktorá vraj obhajuje záujmy poškodených klientov nebankových subjektov. My týmto ľuďom oznamujeme, že ich strana bola zaregistrovaná už 13. marca tohto roku, a teda už dva mesiace podniká kroky smerujúce k spokojnosti jej členov. Niektorí členovia SDPO dokázali len to, že sa nečestným spôsobom dopracovali k materiálom našej NOSNP a na základe našej mravenčej práce teraz profitujú," uvádza sa v stanovisku.
Členovia NOSNP činnosť konkurenčnej politickej strany, ktorá je od nich o rovné dva mesiace mladšia, kvalifikujú ako snahu zneistiť voličov a rozdeliť ich. Volebný program strany sa okrem odškodnenia klientov zameriava na rozvoj poľnohospodárstva, riešenia nezamestnaných žien na materskej dovolenke, majú návrhy na riešenie problémov v školstve a zdravotníctve... Otázku vstupu do EÚ a NATO chcú riešiť referendom.
V praxi to znamená toľko, že obidve strany sú ako ukuté v jednej dielni. Obe chcú riešiť najpálčivejšie problémy, o navrhovaných systémových opatreniach či spôsobe prefinancovania svojich zámerov sa zatiaľ nezmieňujú. Do volieb ostáva pár mesiacov, takže možno s nejakými konkrétnymi riešeniami prídu. Zatiaľ je isté len jedno, o voličskú základňu oklamaných veriteľov nebankoviek sa zvádza boj...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.