neznámych vlastníkov do správy a neskôr do vlastníctva obcí. Vo volebnom programe má strana i požiadavku na zmeny hraníc samosprávnych krajov, či vymenovanie maďarského biskupa.
Program Strany maďarskej koalíce "Dôvera spája" schválilo vyše 300 delegátov štvrtého kongresu strany v sobotu v Bratislave. O tzv. Benešových dekrétoch v ňom nie je ani zmienka.
"Nepoznám väčšiu motiváciu, než je dôvera," povedal v prejave predseda SMK Béla Bugár. SMK ako jediná zo strán vládnej koalície nestratila svoju popularitu. "Práve naopak, jej preferencie stále rastú," zdôraznil. Svedčí to podľa neho o tom, že SMK podporujú aj občania slovenskej národnosti.
Kritizoval najmä SDĽ a SOP. "Ľavica nám často zväzovala ruky, odkladala rázne kroky a z času na čas znemožnila plnenie vládneho programu." Aj tak sa však podľa Bugára činnosť SMK vo vládnej koalícii vyznačovala "dôveryhodnosťou, dôslednosťou a ochotou spolupracovať".
Bugár sa nevyhol ani postaveniu maďarskej menšiny na Slovensku. "Nezávisle od toho, čo stojí v ústave, sme na Slovensku štátotvorným spoločenstvom," prizvukoval.
Z vysokej účasti zahraničných hostí Bugár usúdil, že SMK dôverujú: "Bez SMK by bol sotva možný vstup Slovenska do Európskej únie."
Búrlivý potlesk zožal najmä podpredseda FIDESZ-u Zsolt Németh, ktorý predniesol pozdrav od bývalého maďarského premiéra Viktora Orbána. Dotkol sa v ňom i reakcií, ktoré na Slovensku vyvolalo vystúpenie poslanca SMK Miklósa Duraya na jednom z predvolebných mítingov Orbánovej strany. "Tam, kde chcú toto právo (slobody prejavu) odňať, je demokracia asi ohrozená," povedal Németh.
Všetci vystupujúci sa zhodli na pozitívnom prínose SMK pre vládnu koalíciu. "Slovensko potrebuje Stranu maďarskej koalície," povedal napríklad zástupca predsedu poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany László Surján.
Jedinou slovenskou politickou stranou, ktorá mala na kongrese zástupcu, bola SDKÚ. Aj jej podpredsedníčka Zuzana Martináková vo svojom vystúpení vyzdvihla pôsobenie SMK v koalícii, mimoriadne ju podľa jej slov zaujalo heslo Dôvera spája. "To je absolútne tá najlepšia cesta, ktorá spojí slovenských demokratov v budúcej vláde." Martináková bola jediná, ktorá svoj prejav nečítala.
Bugár v prejave spomenul i otázky pôdy neznámych vlastníkov, maďarskej univerzity a územno-správneho členenia. Podľa neho budú podmienkou vstupu SMK do vlády. "Áno, ale o každej z nich budeme rokovať," povedal novinárom.
Za možných partnerov svojej strany označil Bugár SDKÚ a KDH. "Budeme rokovať aj so Smerom," povedal. Otázka však podľa neho neznie "s kým", ale "aká vláda je zostaviteľná tak, aby bola dôveryhodná pre zahraničie".
Dodal, že to určite nie je vláda, v ktorej je HZDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.