dnešnom summite v Trenčíne. Posilňovanie spolupráce všetkých siedmich štátov má pritom slúžiť i na obhajobu ich spoločných cieľov na európskej úrovni. Premiéri sa zhodli, že členstvo v Európskej únii a NATO je najlepšou odpoveďou na bezpečnostné výzvy v Európe.
Premiér Českej republiky Miloš Zeman na tlačovej konferencii uviedol, že po 11. septembri je potrebné v prvom rade posilniť NATO a európsku bezpečnostnú politiku.
Vzhľadom na to, že východné hranice krajín V4 sa po rozšírení stanú vonkajšími hranicami EÚ, premiér holandskej vlády Willem Kok zdôraznil potrebu, aby za zlepšenie ochrany hraníc niesli zodpovednosť aj súčasné členské štáty únie. Užšia spolupráca EÚ a kandidátskych štátov v otázke ochrany hraníc by mala byť podĺa neho i témou júnového summitu EÚ v Seville.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda informoval, že SR ako predsednícka krajina V4 od 1. júla má ako prvoradý bod agendy boj proti ilegálnej migrácii, ktorá súvisí s vytváraním bezpečnejšieho prostredia v Európe. Na posilnenie východnej hranice s Ukrajinou pritom SR vynaloží 25 miliónov eúr.
Premiéri V4 a Beneluxu spoločne potvrdili záujem na dodržaní plánovaného dokončenia prístupových rokovaní EÚ s desiatimi kandidátskymi krajinami do konca roku a získaní plnoprávneho členstva týchto štátov k 1. januáru 2004. Účastníci schôdzky očakávajú, že takýto scenár potvrdí aj summit EÚ v Seville. Vzhľadom na diskusiu o budúcnosti zjednotenej Európy belgický premiér Guy Verhofstadt konštatoval, že všetky zúčastnené krajiny majú v základných princípoch rovnaký postoj.
V súvislosti s otázkou otvorenia pracovného trhu krajín Beneluxu novým členom po rozšírení Verhofstadt potvrdil, že Belgicko nebude po dvojročnom prechodnom období požadovať ďalšie obmedzenia. Luxemburský premiér informoval, že jeho krajina je v podstate v podobnej situácii ako Holandsko, ktoré už deklarovalo neuplatňovanie prechodného obdobia.
Vzhľadom na problematickú otázku poľnohospodárstva a dotácií pre farmárov z nových členských krajín EÚ po rozšírení Dzurinda konštatoval, že táto téma nebola témou stretnutia. Potvrdil však, že spoločným stanoviskom krajín V4 je presadzovanie rovnakých podmienok pre poľnohospodárov všetkých členských krajín. Ako ďalej povedal, inštitucionalizácia spolupráce V4 a Beneluxu nebola témou schôdzky a nie je ani potrebná. Rovnako ani inštitucionalizáciu Visegrádu nepovažuje za potrebnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.