medzi štátnou mocou a pôvodnými vlastníkmi pozemkov. Tie v 50. rokoch vyvlastnil komunistický režim a obyvateľov niektorých obcí na Javorine násilne vysťahoval. Úplne zanikli napríklad Ruskinovce, Dvorce, Blažov i Ľubické Kúpele. O majetky prišli urbariáty v ďalších obciach, ktoré sa už desať rokov neúspešne uchádzajú o vrátenie pozemkov. O návrhu rezortu, ktorému šéfuje Jozef Stank, bude v stredu rokovať vládny kabinet.
Zákon o vojenských obvodoch z roku 1997 predpokladal postupný výkup pozemkov od obcí v rozpätí rokov 1998 až 2012 za sumu 1,46 miliardy korún. Finančné prostriedky na výkup pozemkov však neboli vyčleňované. Rezort obrany sa preto snažil riešiť spor výmenou pozemkov obcí za štátne pozemky mimo vojenského obvodu. Snaha sa však ukázala ako nereálna, pretože obce požadovali výmenu za súvislé lesné celky.
O zachovaní alebo zrušení vojenského obvodu Javorina sa rozhodovalo v rámci spracúvania dokumentu model 2010. V rámci neho bol schválený zámer transformovať VVP Kežmarok s využitím do konca roka 2006 a potom tento vojenský priestor zrušiť. Ministerstvo obrany bude preto do konca roka 2006 zabezpečovať len najnutnejšiu prevádzku objektov a zariadení VVP Kežmarok. Výkup pozemkov od obcí, ani iné majetkovoprávne vyrovnanie s obcami sa v tomto čase nebude realizovať.
Majetkovoprávne vyrovnanie vojenského obvodu Javorina sa tak nebude riešiť vyrovnaním s obcami, ale jeho zrušením, čím obciam zostane ich majetok zachovaný. Zrušením vojenského obvodu Javorina odpadne výkup pozemkov od obcí, čím štát ušetrí 1,461 miliardy korún. Sporné územie sa rozdelí a začlení do katastrálnych území susedných obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.