Košice - Mesto Košice je pripravené na prechod kompetencii v oblasti školstva, ktoré podľa zákona preberie od 1. júla 2002.
"Bude to zložitý proces, kým sa to celé zabehne, ale školy musia fungovať. Aj v zákone, aj v metodickom pokyne je totiž veľa nejasných formulácií, problémom sa môžu stať aj niektoré subjekty zo školskej siete, ktoré majú iné predstavy o svojej budúcnosti. Dôležité je zodpovedne zvládnuť delimitačný proces, t.j. odovzdávanie majetku do majetku samosprávy. Našťastie je situácia v košických školách taká, že len mizivé percento nemá majetkovo-právne vysporiadané svoje nehnuteľnosti," vysvetlil nám námestník primátora Jozef Filas.
"Väčšie starosti mestám a obciam pribudnú vtedy, keď v niektorom mesiaci roka, napríklad v novembri, zistíme, že peniaze, ktoré dáva štát na chod školských zariadení, jednoducho nestačia. Rovnako ako nepostačovali v uplynulých rokoch o takom istom čase. Potom budeme riešiť, odkiaľ peniaze na energie vziať."
Námestník primátora Jozef Filas vidí východisko v tom, že štát navýši pre rezort školstva finančné prostriedky tak, aby boli vykryté skutočné bežné náklady školských zariadení.
"Mestá a obce na dotovanie škôl peniaze nebudú mať. Nehovoriac o tom, že za posledných desať rokov sa do školských zariadení investovalo v malom rozsahu a väčšina len chátrala," tvrdí J. Filas.
Podľa schváleného doplnku štatútu prejde pod správu mesta cca 48 základných škôl v Košiciach. Ostatné školské zariadenia, ako sú materské školy, umelecké základné školy, či centrá voľného času si môžu vziať pod svoje krídla mestské časti.
"Oslovili sme ich predčasom primátorským listom, teraz nám postupne prichádzajú odpovede. Musím povedať, že sú rôzne. Budeme sa musieť v krátkom čase stretnúť, urobiť si nejaký prehľad a rozhodnúť sa, čo ďalej. Nebolo by dobré, keby vznikli nejaké hybridy, že jedna mestská časť bude spravovať zariadenie, pričom také isté v inej mestskej časti bude patriť pod mesto. Nebolo by dobré ani to, keby sme zbytočne dupľovali obslužný aparát aj na meste i mestských častiach."
Podľa námestníka Filasa nebude aparát školstva na magistráte veľký, počet pracovníkov by nemal presiahnuť číslo pätnásť.
"Keďže na mesto prechádzajú kompetencie v súvislosti s hospodárskou správou škôl, nie odborné školské činnosti, vypísali sme konkurz na post vedúceho oddelenia s podmienkou vysokoškolského vzdelania nie pedagogického smeru, ale ekonomického, resp. právnického. Šéf oddelenia musí byť predovšetkým manažér," vysvetlil Filas inzerát, ktorý pobúril niektorých učiteľov.
Všetky základné školy v Košiciach budú mať od 1. júla právnu subjektivitu. To znamená, že všetky záležitosti, ktoré súvisia s chodom školy, budú v kompetencii štatutára, teda riaditeľa.
"Magistrát bude robiť servis zariadeniam bez právnej subjektivity, na starosti budeme mať aj celkovú koncepciu školstva v meste. Ďalej budeme robiť všetko, čo súvisí s financiami a investíciami do školských areálov. Predpokladám, že peniaze zo štátu, účelovo viazané na chod škôl, sa stanú súčasťou mestského rozpočtu a v zastupiteľstve budeme každý rok presne špecifikovať, do ktorých škôl sa bude investovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.