namierená novela Trestného zákona, tzv. zákon o jáchymovskej lži z dielne Občianskej konzervatívnej strany. Do uránových baní v Jáchymove komunisti posielali ľudí, ktorých považovali za nepohodlných či nebezpečných pre svoj režim.
"Pri hlasovaní o tomto návrhu sa presne ukáže, aký je vzťah slovenského parlamentu k zločinom komunizmu," myslí si predseda OKS Peter Tatár.
"Je to útok na samotnú podstatu existencie KSS," tvrdí o novele Ladislav Jača, ústredný tajomník Komunistickej strany Slovenska.
Trestným činom by sa stalo popieranie existencie ľudských obetí a zločinov komunizmu. Za porušenie zákona by hrozilo väzenie na šesť mesiacov až tri roky.
"Znamenalo by to to isté, čo v prípade holokaustu a jeho popierania znamená zákon o osvienčimskej lži," povedal podpredseda OKS František Šebej. Parlament by mal o novele rokovať už na prebiehajúcej schôdzi. Tatár zatiaľ nevie, akú podporu bude návrh mať, niektoré rokovania však už prebehli.
"Komunistický režim postihol státisíce ľudí, či už priamo, alebo sprostredkovane. Nepatria sem len ľudia, ktorí boli odsúdení, ale aj takí, ktorým skonfiškovali majetok alebo boli prinútení vstúpiť do družstiev," povedal historik Jan Pešek.
Podľa niektorých údajov bolo v celom bývalom Československu súdne postihnutých 250-tisíc ľudí. Sú medzi nimi odsúdení na smrť, ale aj takí, ktorí sedeli len dva mesiace. Nepriamo sa bývalý režim dotkol približne jednej tretiny populácie. "Ak bol otec rodiny odsúdený na päť rokov väzenia, netrpel len on, ale aj jeho deti, manželka a príbuzní. Mali zarazený postup v práci, nedostali sa do škôl," hovorí Pešek.
"Vidíme za týmto návrhom snahu poslancov Osuského, Tatára a Šebeja zákernou formou prenasledovať členov a sympatizantov KSS," vyhlásil Jača.
Pripustil, že v 50. rokoch sa komunisti dopustili hrubých chýb, ale o žiadnych perzekúciách v neskoršom období nič nevie. Od pôvodnej komunistickej strany sa dištancoval, keď vyhlásil, že súčasná KSS vznikla až v roku 1992 a so svojou predchodkyňou nemá nič spoločné.
"KSS by sa tento zákon nemal nijako dotknúť, pokiaľ nezačne verejne popierať zločiny komunizmu, a dotklo by sa ich to len ako osôb, pretože trestnú zodpovednosť vždy nesie konkrétna osoba," myslí si František Šebej
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.