- Výbery z bankomatov v zahraničí sú pomerne drahé a rozdiely medzi bankami veľké.
In:
- Aj keď za výber z bankomatu v zahraničí treba zaplatiť poplatok okolo 100 korún, vzhľadom na rozdielnu cenu valút a devíz nemusí byť nevýhodnejší. Napríklad 200 eur v hotovosti by podľa piatkového kurzu stálo v jednej z bánk 8978 korún. Ak by sa rovnaký objem eur prepočítal podľa kurzu devíza, bolo by to 8872. Čiže rozdiel je približne sto korún, a to sa nebral do úvahy poplatok. Za túto službu si banky automaticky stiahnu z klientovho účtu jedno aj viac percent.
- Špekulovať s kurzom pri kartových operáciách sa neoplatí. Kým sa použitie karty zaúčtuje, môže to trvať aj niekoľko dní alebo týždňov. Rezervácia sa na účte môže objaviť rýchlo, ale zaúčtovanie pri elektronických kartách môže byť 5 až 7 dní, pri embosovaných až 30 dní. Banky pritom zvyčajne použijú na prepočítanie kurz platný v deň zaúčtovania, a nie zo dňa nákupu alebo výberu.
In:
- Tento rok sú pre turistov najvýhodnejšie karty UniBanky s fixným poplatkom 90 korún. V prípade výberu nižšej sumy má výhodné poplatky aj PKB. Z trojice najväčších slovenských bánk je najlacnejšia VÚB.
Out:
- Pomocou bankových kariet sa dajú vyberať v zahraničí peniaze aj v bankách alebo zmenárňach štátu, v tomto prípade to zvyčajne stojí dvakrát viac ako pri výbere z bankomatu.
- Platenie kartami v obchodoch v zahraničí je zadarmo. Majiteľ karty si však môže všimnúť, že suma, ktorá mu odišla z účtu, bola vyššia ako tá, čo bola napísaná v obchode. Je to preto, lebo kartové spoločnosti majú svoje poplatky. Pri kartách Visa to môže byť 1 alebo 2 percentá zo zaplatenej sumy a pri kartách Europay je to 0,25 percenta až 1,25 percenta v závislosti od štátu a karty.
Autor: gka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.