sa totiž uvádza, že samosprávam by malo spolu so školami a ich majetkom prejsť aj 50 percent rozpočtu.
Ukazuje sa však, že to nebude také jednoduché. Na jednej strane sa vyúčtovanie dodávky energií realizuje v cykloch, a tak sa výdavky za dva mesiace uplynulého kalendárneho roku objavujú vo výkazoch až teraz. Na druhej strane sa ozvali veritelia. "Napríklad Národný úrad práce od nás žiada za uplynulých 5-6 rokov penále v hodnote 7 miliónov korún. Nesplnili sme totiž požiadavku zamestnávať zdravotne ťažko postihnutých občanov. Pri troch tisíckach zamestnancov v školstve by malo ísť o 120 ľudí a my sme ich nevedeli umiestniť," uviedol včera prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč. Podobne reagujú aj iní dodávatelia energií. Len v prvom polroku sa navýšenie plánovaných výdavkov za energie pohybuje na úrovni 40 miliónov, pričom ročný rozpočet tvorí 90 miliónov korún.
Prednosta M. Benč tiež dodal, že vzhľadom na tieto okolnosti sa po sumarizácii celkové záväzky k 30.júnu budú zrejme pohybovať okolo 75 miliónov korún. Pripomíname, že to je viac ako 70 percent rozpočtu. "Je to vážny problém a budeme o tom informovať ministerstvo školstva SR aj krajský úrad. Myslím, že podobne sú na tom aj iné, oveľa menšie okresy," uviedol prednosta.
Faktom je, že zo zákona musia školy prejsť pod samosprávy bez dlhov, ale ten nezmizne. Ostane na pleciach štátu a otázkou je, ako si so zvyškom rozpočtovaných peňazí poradia samosprávy. Naviac, ak prevezmú aj nevysporiadaný majetok, čo sa v okrese Prešov týka 29 zariadení zo 176. Ide najmä o Bzenov, Tulčík, Široké, Sedlice, ale aj mestské školy.
Opäť sa otvorila už toľkokrát diskutovaná otázka, čo sa stane so strediskami služieb školám. V prešovskom stredisku sú dve pracoviská s 33 zamestnancami a zo zákona by mali prejsť pod VÚC. Starostovia, ale aj niektorí poslanci NR SR sa však prikláňajú k názoru, že by mali prejsť pod spoločné úradovne. Argumentujú tým, že strediská sú zabezpečené mzdovými a rozpočtovými prostriedkami, ako aj skladovými zásobami, ktoré by samosprávam v začiatkoch spravovania škôl pomohli. "Predseda VÚC Peter Chudík plánoval, že zo všetkých stredísk vytvorí tri pre Prešovský kraj. Mali by byť na Šariši, Spiši a Zemplíne. Budem ho informovať o požiadavke starostov, a v prípade, že vznikne taká možnosť, tiež primátora Juraja Kopčáka. Ak bude Fajčova novela a návrh samospráv akceptovaný, stredisko by prešlo pod spoločnú úradovňu v Prešove," poznamenal v tej súvislosti M. Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.