Sopko (na obr.). Jeho prvoradou úlohou je zastavenie úbytku členstva v SDĽ, ktorý v Prešovskom kraji činí 10 percent.
Celoslovensky je to až 24 percent. Zdôraznil potrebu jednotného postupu 44 delegátov Prešovského kraja na 8. zjazd SDĽ, ktorý bude 8. júna a tiež zabezpečenie parlamentných volieb. "Ide o existenciu SDĽ pod krídlami lastovičky," skonštatoval.
V tomto duchu sa nieslo aj sobotňajšie rokovanie Republikovej rady SDĽ. "Prieskumy verejnej mienky síce dávajú úspech novým stranám a novým tváram, ale na toto reaguje aj SDĽ." Zdôraznil, že SDĽ rozhodla, že do parlamentných volieb ide samostatne, ale s tým, že dáva na kandidátke priestor pre sociálnu demokraciu a SOP.
Na tému 8. zjazdu V. Sopko povedal, že by nemal byť personálny, "nebude sa otvárať otázka predsedu, dovolia sa len dvaja chýbajúci podpredsedovia." Priznal však, že 5 okresných organizácií zo 79 predsa chce otvárať otázku predsedu.
Na margo Republikovou radou pripravenej kandidátky SDĽ do parlamentných volieb uviedol, že ju musí parafovať snem. Nebola stavaná špekulatívne, Republiková rada ešte vo februári schválila algoritmus jej tvorenia. Uviedol, že poradie 1. - 14. obsadil Republikový výbor a ostatné miesta patria regionálnym štruktúram, a to zipsovou metódou. "Nie je až tak dôležité, kto tam bude, ale dôležité je, aby SDĽ zástupcov v parlamente mala." Prvé miesto kandidátky patrí Koncošovi, nasleduje Irena Šebová, Fogaš a Andrassy. Siedme a ôsme miesto patrí sociálnej demokracii a SOP a na deviatom je bardejovský primátor Boris Hanuščak, ktorý je z Prešovského kraja prvým na kandidátke. Ďalšie miesto na kandidátke určenej pre Prešovský kraj obsadí poslanec Štefan Rusnák.
Krajská konferencia SDĽ len pred niekoľkými dňami za lídra Prešovského kraja predsa určila poslanca Štefana Rusnáka, ako je teda možné, že ho Boris Hanuščak preskočil? "Štefan Rusnák je lídrom z rozhodnutia regionálnych štruktúr, ale bardejovského primátora umiestnila z rôznych dôvodov na kandidátke Republiková rada." Požiadali sme krajského predsedu SDĽ, aby tie "rôzne" dôvody špecifikoval. "Ide o to, že Republiková rada myslela aj na umiestnenie poslancov v parlamentných výboroch. Vo výbore pre miestnu regionálnu samosprávu chcela dať priestor jednému z primátorov. Výber padol na primátora Bardejova." Viliam Sopko zdôraznil, že zjazd nebude meniť poradie na kandidátke len bude jednotlivé mená schvaľovať. Pre každého z navrhnutých na obhájenie poradia bude potrebné získať nadpolovičný počet hlasov zúčastnených delegátov.
Jedným z kandidátov do parlamentu za SDĽ podľa výsledkov krajskej konferencie SDĽ v Prešove je aj Viliam Sopko, ale v rámci regiónu obsadil 21. miesto. Keďže po štrnástom mieste sa pokračuje v nasadzovaní kandidátov z regiónov zipsovou metódou, spýtali sme sa Sopka, či nie je sklamaný, že šancu dostať sa znovu do parlamentu vlastne nemá. "V súčasnosti zastupuje v Národnej rade SDĽ 18 poslancov, všetci sa opäť nemôžu umiestniť, najmä keď je tu snaha SDĽ priniesť nové tváre a integrovať ľavicu. Vzdal som sa boja keď som zistil, že sa o kandidatúru uchádza Štefan Rusnák."
Poslanca Sopka sme sa opýtali na jeho aféru podnikania s uhlím, konkrétne, že pred časom odznela informácia, že podnikal preto, aby po odchode z parlamentu bol dostatočne zabezpečený. "Nikdy som netvrdil, že ide o to, aby som bol zabezpečený. Išlo o to, aby som si vytvoril zázemie. To o zabezpečení na moju adresu povedal Peter Weiss." Sopko dodal, že u neho ide o existenčnú otázku, lebo má päťdesiat rokov. "Robil som len to, čo povoľuje zákon. Poslanec totiž každé štyri roky stojí s kufríkom na schodoch." Dodal, že v súčasnosti žiadne podnikateľské aktivity nemá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.