prvú predsedníčku tejto strany v Prešovskom kraji. Rozhodli o tom delegáti prvého krajského snemu SDA, ktorého sa zúčastnil aj predseda Milan Ftáčnik a podpredseda Zdenko Trebuľa.
Darina Kapraľová nemala na premiérovom sneme protikandidáta. Delegáti zvolili aj štyroch podpredsedov SDA, ktorými sa stali Zdenka Hudáková, Pavol Drotár, Ján Pencák a Ľubomír Pankúch.
"Možno povedať, že pravá strana politického spektra je vyprofilovaná, má svojich stabilných voličov," uviedla v správe o činnosti prípravného výboru D. Kapraľová a skonštatovala, že "ľavica je na kolenách". Podľa jej slov "vstup ľavicových strán do vlád znamenal vždy stratu u voličov". Príčiny však vidí inde. "SDĽ a SOP boli opozíciou v koalícii, čo znamená, že boli nielenže nevypočítateľní pre partnerov, ale i nečitateľní pre voličov."
Krajská šéfka SDA skonštatovala, že strane sa doposiaľ v kraji nepodarilo uspokojivo obsadiť okresy Vranov nad Topľou, Stropkov, Sabinov a Medzilaborce. "Vo všetkých krajoch, s výnimkou nášho, tvorili základ niekdajší členovia SDĽ. U nás to bolo, zo všeobecne známych dôvodov, ináč. To, čo sa však na začiatku zdalo ako nevýhoda sa neskôr ukázalo byť výhodou," podotkla D. Kapráľová, podľa ktorej sa v novej SDA zabudlo sa na stranícku minulosť a do strany vstúpili i noví ľudia.
Na sneme skutočne chýbali známejšie mená členov Strany demokratickej ľavice. Naopak, celé prešovské vedenie Sociálnodemokratickej strany Slovenska vstúpilo do novej strany. Záujem vstúpiť do SDA verejne prejavil aj bývalý krajský predseda SOP František Oľha. Medzi delegátmi snemu sme ho však nevideli. "Nie je členom Sociálnodemokratickej alternatívy," povedala nám krajská predsedníčka. Bližšie informácie sme sa zatiaľ nedozvedeli. "Nedal si prihlášku do SDA. Asi sa rozhodol, že zostane v tejto chvíli v polohe sympatizanta."
Novú stranu prišli na snem pozdraviť aj zástupcovia iných politických subjektov, konkrétne HZDS, SDKÚ, Smer, ANO a SDĽ.
"Ste strana nová, formujúca sa, ktorá má svoj ťah a ide k voľbám. Som presvedčený, že vy ste presvedčení, že sa vám podarí prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu," povedal v zdravici Peter Chudík z HZDS, ktorý podčiarkol, že podporuje korektnú spoluprácu a vystúpenie ukončil slovami: "Prajem vám vo vašom rokovaní veľa úspechov a vo voľbách veľa zdaru." Ťažšie sa rozprávalo Emilovi Chlapečkovi z SDĽ, ktorý zastupoval krajského predsedu. "To, že sa tu dnes stretávame, nie je náhoda, ale realita, výsledok vývoja ľavicového politického spektra." Ocenil dohodu medzi oboma stranami o korektnosti volebnej kampane, no zároveň vyjadril smútok nad tým, že niekdajší lídri SDĽ ako Fico, Weiss či Ftáčnik, sú už dnes inde. "Povestné Svätoplukove prúty nedržia pokope."
Zástupca SDKÚ Štefan Kužma zdôraznil, že je síce z iného, pravicového politického spektra, ale to neznamená, že by SDKÚ nemala mať s SDA dobré vzťahy. Podotkol, že medzi delegátmi snemu má zopár svojich dobrých osobných priateľov. "Želám si, aby ste boli tou skutočne silnou stranou, tým silným partnerom, s ktorým bude radosť spolupracovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.