nesporne zistenie, prečo vlastne nepustila SMK na svoju volebnú súpisku členov iných strán: Kandidáti z vrchnej tridsiatky si musia písať mená po maďarsky a školopovinných potomkov umiestniť do maďarských škôl.
To sú veru kritériá, tvrdšie ako kodanské a maastrichtské dokopy. Ani strana s takou invenciou, akú má OKS, ich jednoducho nemohla splniť. Len keby sa Peter Zajac premenoval na Péter Nyúl... Ak necháme srandu bokom, záver je ten, že SMK sa rozhodla významne udrieť na etnické dôrazy (ktoré i doteraz jednoznačne dominovali). Nesporne ide o dôsledok nejakého vývoja a bude iste poučné dobre preskúmať príčiny toho, že SMK sa vybrala presne opačnou cestou, než na akú ju tlačili maďarskí intelektuáli a celoslovenská ozvena po kauze Duraya.
Deklarovaná ochota (vôľa?) ponúknuť niečo zo zvyšných 120 miest kandidátky aj osobám nemaďarského pôvodu je finta, ktorú najlepšie vystihuje české "šidítko na zaváděnou". Nevoliteľné miesta sú totiž priestorom, ktorý môže každá politická strana spokojne vypchať aj vrecami zemiakov a natrieť marmeládou. Takáto "ústretovosť" je skôr ešte zvýraznením etnizácie SMK; akoby povedali, že občiansky princíp si ctíme potiaľ, pokiaľ sa nám nemieša do politiky.
Takéto výberové konanie, ktoré trochu aj pripomína stanovy PSNS (členom strany môže byť iba "Slovák"), nie je jedinou známkou toho, že SMK sa "pomaďarčuje". Je iba najvýstižnejšou. Nezaslúži si ani priveľkú dramatizáciu, hoci sa v programe objavujú napr. aj korekcie právnych vzťahov, ktoré vznikli, či by vzniknúť mohli, následkom Benešových dekrétov. To nie je nič hrozného, iba pružná reakcia na vývoj kauzy v Bruseli.
Preladením svojich akcentov SMK proste reaguje na dva určujúce pocity, ktoré vycítila v maďarskej verejnosti. Prvým je vrelá odozva na politiku Fidesz-u, ktorý akože ukázal razantnejší prístup k obhajobe záujmov maďarských menšín, a ten sa voličom SMK pozdáva ako nasledovaniahodný. Po druhé je to pocit, že štyri roky SMK vo vláde nenaplnili očakávania maďarského spoločenstva; Bugár a spol. na hlavu prehrali kauzy neidentifikovanej pôdy a územného členenia, a čiastočne aj maďarskej fakulty a zákona o jazykoch menšín.
Pritvrdiť v gestách smerom k "svojim" sa muselo aj preto, lebo na márnosť sa obrátilo gesto smerom ku koaličným partnerom - odchod do opozície v nasledujúcom volebnom období. K tomuto sa v SMK prikláňali ešte dlho po tom, čo sa nechali po fiasku s územným členením nakriatnuť na pokračovanie v koalícii. Po intervenciách Západu je však zrejmé, že SMK neminie účasť v "americkej" protimečiarovskej vláde číslo 2. Skutočnosť, že strana je pre budúcu koalíciu fakticky nepostrádateľná, je vzhľadom na skupinu radikálnejších vlastných voličov paradoxne mínusom. Ale, samozrejme, z iných aspektov je to realita vcelku príjemná. Milé bolo počúvať Bugára, ako už päť minút po prezentácii programu oznamoval, že sú v ňom body, ktoré môžu byť predmetom kompromisu, a sú také, ktoré nie... "Zmierenie" s osudom vládnej strany na ďalšie 4 roky bolo viditeľné aj v kongresovej reči B.B., konkrétne pri zmienke o Ficovi.
Predstavil ho temer ako budúceho partnera.
Samotný program SMK (o ktorom vlastne celý kongres bol) nestojí za veľa. Teda jeho skrátená verzia pre voličov, ktorú dostali k rukám novinári. Celý elaborát, údajne 60-stranový, samozrejme, nikto čítať nebude. Zredigované volebné programy sú vôbec dobrým "šidítkom", ako zakryť absenciu skutočne prepracovaných a zásadných dokumentov. Na prvý pohľad sú zrejmé dve veci. Po prvé, SMK stále nevlastní komplexnú víziu krajiny. Trebárs, aký by mal byť charakter ekonomicko-sociálnych vzťahov, ako by mal štát vyzerať po reformách. To, čo ponúka, sú čiastkové riešenia v oblastiach, na ktoré má zhodou okolností odborníkov, resp. v ktorých pôsobia záujmové skupiny blízke SMK.
Druhá vec, ktorú je cítiť, je silný vplyv milovaného Fidesz-u. Program SMK vykradol viac patentov Orbánovej vlády - znižovanie daňového základu po každom jednom dieťati, radikálne zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie učiteľských platov, zavedenie systému domácich lekárov, dotovanie liekov domácej výroby. I z toho je vidieť, že Tatár z OKS by nemal v poslaneckom klube SMK na ružiach ustlané...
Na dnes je ohlásený mimoriadny brífing SMK, keďže vo včerajšej tlači došlo k údajným dezinterpretáciám programu. Bolo by celkom zaujímavé, keby sa nás Bugár snažil presvedčiť, že o maďarských menách a školskej dochádzke pre deti prvej tridsiatky vlastne nič nepovedal...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.