neplatičov. Podľa námestníka primátora Jozefa Filasa (na snímke) nie je v moci vedenia mesta vyriešiť tento problém izolovane, bez účastí vlády a parlamentu.
"Ide o veľmi citlivú otázku, lebo nehovoríme o nejakom tovare, ale o živých ľuďoch, ktorí sa, či už vlastnou, alebo aj nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej, možno až neriešiteľnej životnej situácii. Je čoraz zrejmejšie, že mestá a obce nebudú môcť bez úzkej spolupráce so štátom tento problém zvládnuť. Nastúpiť bude musieť plošný systémový krok - systém opatrení podložený legislatívou, ktoré by skutočne aspoň založili predpoklady, že o nejakých päť až desať rokov sa to začne obracať k pozitívnym výsledkom," hovorí námestník Filas.
Na základe skúseností s riešením takýchto prípadov je Jozef Filas presvedčený, že sa musí zmeniť systém vo vyplácaní sociálnych dávok. "Branie detských prídavkov nemôže byť rozhodujúcim zdrojom obživy takejto rodiny. Treba preto diskutovať a nájsť model degresívneho spôsobu výpočtu prídavkov, to znamená, že po určitom počte detí bude potrebné urobiť čiaru a nad tento počet ich výrazne znížiť. Ďalej bude potrebné masívne využívať inštitút osobitného príjemcu sociálnych dávok. To znamená, nedávať peniaze v hotovosti do ruky každý mesiac, ale účelovo dávať časť finančných prostriedkov na bývanie, stravu a ošatenie, čím by sa výrazne obmedzil rozmáhajúci sa fenomén - úžerníctvo."
Ako námestník Filas ďalej povedal, úžerníctvo nadobudlo v týchto komunitách hrozivé rozmery a mesačné pôžičky sa poskytujú so 100- až 150-percentným úrokom. "Okrem samozrejmého podchytenia detí v útlom veku vo vzdelávacích zariadeniach predškolského typu a následne v školách sa musia pripraviť programy, ktoré by umožnili zamestnať sa týmto ľuďom. Aby ďalej nepostupovala demoralizácia ľudí, ktorí roky len pasívne sedia doma a čakajú na sociálne dávky. Viem, že medzi týmito ľuďmi je mnoho schopných ľudí, ktorí vedia a chcú robiť, ale teraz nemajú šancu získať zamestnanie."
Námestník Jozef Filas súhlasí s tvrdením, že problém riešenia neprispôsobivých občanov, neplatičov a bezdomovcov bude patriť v nasledujúcich rokoch k najvážnejším orieškom, ktoré bude musieť riešiť budúce vedenia mesta.
"Ubytovacie strediská s najnutnejším minimálnym štandardom budú nutnosťou. Do výstavby jednoduchých ubytovní bude musieť aktívne vstúpiť aj štát, keďže mestá a obce na to nemajú finančné zdroje. Len v Košiciach by sme potrebovali rádovo stovky ubytovacích jednotiek, aby sme mohli vyriešiť naše aktuálne potreby."
Za uplynulé dva roky mesto Košice žiadalo o podporu na výstavbu takýchto ubytovní vládu i splnomocnenca Danihela, no odozva nebola žiadna. "Teraz sa nám črtá možnosť získania 80-percentného príspevku na výstavbu obytného domu so zníženým štandardom s tým, že 20 percent by zložili budúci obyvatelia. Neplatili by v hotovosti, ale svoju čiastku by odpracovali na stavbe. O tom, kde by mala taká bytovka stáť, predstavu máme, konkretizovať to však budeme až po schválení."
Vedenie mesta sa bude musieť rozhodnúť pre stratégiu, čo ďalej s neplatičmi. V súčasnosti totiž dobiehajú výpovede podľa občianskeho zákonníka, na ktorých konci má mesto možnosť vysťahovať neplatiča aj na ulicu. Náhradné ubytovanie už nie je povinné, mesto však bude musieť zvážiť ďalší postup podľa počtu rodín, ktoré by sa mohli ocitnúť na ulici. "Ide o ľudí, nie o škatuľky. Všetko bude treba dobre zvážiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.